Microsoft Surface Pro Tablet Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

Ocak 2013 itibariyle satışa sunulacak olan Microsoft Surface Pro Tablet modelleri pazarda yeni bir Tablet PC akımı yaratmayı başaracak gibi görünüyor. 64 GB ve 128 GB’lık 2 seri olarak pazara sürülecek olan cihazın Windows 8 Pro İşletim Sistemi ile kullanıcıya ulaşması planlanıyor.

Intel firması tarafından üretilen Yeni Nesil İ5 İşlemci ailesine mensup bir işlemci kullanılacak olan üründe 10.6 inç’lik CleraType ekran kullanılacak. Bu ekran ile 1980 * 1080 Full HD görüntü alınması da mümkün olacak.

Cihazla ilgili verilen bilgilere göre kullanılacak RAM Miktarı henüz belli olmamış durumda. Ama kullanılan işlemci ve sunulan özelliklere bakıldığında 2 GB’dan daha yüksek bir Ram kullanılması mümkün gibi görünüyor.

USB 3.0 portuna sahip olacak olan Microsoft Surface Pro Tablet’de ayrıca Mini DisplayPort çıkışı da standart olarak sunuluyor. Stylus Kalem desteği ile gelecek olan cihazın tüm bu donanımsal desteklerle beraber kalınlığı 14 mm, ağırlığı ise 900 gr civarında belirlenmiş durumda.

Microsoft Surface Pro Tablet Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları
Microsoft Surface Pro Tablet Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

Cihazın donanım ve ekran özellikleri dikkate alındığında firma tarafından yapılan açıklamalarda göz önüne alındığında Batarya Ömrü hakkında bir fikir sahibi olabiliyoruz. Verilen bilgilere göre Microsoft Surface Pro Tablet modeli ortalama olarak 5 saatlik bir batarya ömrüne sahip olacak. Tabi ki bu süreçte kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak değişecek.

64 GB’lık model pazara 899 Dolardan çıkacakken, 128 GB’lık model sadece 100 dolar farklar 999 Dolardan alıcı bulacak. Ülkemizde ise bu fiyatların 1500 TL ile 2300 TL arasında seyretmesini bekleyebiliriz.

 

Microsoft Surface Pro Tablet PC’nin Bilinen Özellikleri:

 

İşletim Sistemi Windows 8 Pro işletim sistemi
Ekran Boyutu  10,6” ClearType Ekran
Ekran Çözünürlüğü 1920 x 1080 Piksel Full HD
İşlemci Ailesi  Intel Core i5 3. Nesil İşlemci
Depolama Boyutu 64GB / 128GB Depolama Seçenekleri
USB Port USB 3.0 Girişi
Diğer Bağlantı Birimleri  Mini DisplayPort Yuvası
Batarya Ömrü  Ortalama 5 Saat
Ağırlık  900 Gr
Kalınlık 14mm kalınlık

Microsoft Surface Pro Tablet Editör Yorumu

 

Pazarda İ5 İşlemciye sahip bir Tablet PC görmek oldukça farklı bir deneyim olacak gibi görünüyor. Bir anlamda cihaza bağlayacağınız bir Klavye – Mouse seti ile normal bir masa üstüne dönüşebilecek bir cihaz.

Fiyat olarak tabi ki İşlemci ve Ekran özelliklerine bakıldığında oldukça yukarıda seyretmesi normal. Ülkemize gelmesi durumunda ise vergiler ve kar payları ile bu oranların çok daha yukarı çıkabilecek olması da bir gerçek.

Ancak ortada şöyle bir durum var. Mobil İşlemci Aileleri ve Mobil İşletim Sistemleri kullanan Tablet PC modellerinden sonra tamamen oturmuş bir İntel İşlemci Ailesi ve Standart İşletim Sistemi kullanan ilk cihaz olması sebebiyle Microsoft Surface Pro Tablet modeli oldukça önemli bir adım ve gelişme olacak gibi görünüyor.

Microsoft Surface Pro Tablet Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir