Microsoft Uyardı, BlueKeep Virüsü 1 Milyon Bilgisayarı Etkileyebilir

2017 yılında ortaya giren WannaCry yazılımına benzer bir yapısı olan BlueKeep isimli bu yeni kötü amaçlı yazılım için Microsoft acil güncelleme yapılması uyarısında bulundu.

Microsoft tarafından geçtiğimiz günlerde fark edilen ve BlueKeep adı verilen bu kötü amaçlı yazılım özellikle Uzak Masaüstü Hizmetleri üzerinden otomatik olarak yayılabiliyor.

Henüz reel olarak ilgili virüsten etkilenen cihaz olup olmadığı bilinmiyor. Ancak Microsoft bu konuda bir güvenlik yaması yayınlayarak sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalara başlamış durumda.

Windows Virüs

Windows 8 ve Windows 10 Kullanıcıları Şimdilik Güvende

Microsoft Güvenlik Müdahale Merkezi Direktörü Simon Pope yaptığı açıklamada “Tavsiyemiz aynı kalıyor. Etkilenen tüm sistemlerin mümkün olan en kısa sürede güncellenmesi gerektiğini önemle tavsiye ediyoruz ”dedi.

Microsoft firması şu aşamada Windows 8 ve Windows 10 İşletim Sistemi sahipleri için BlueKeep isimli zararlı yazılım uyarısı vermediler.

Windows XP, Windows ve Sunucu İşletim Sistemleri ise eğer güncelleme yapılmazsa ilgili güvenlik açığına karşı savunmasız bir durumdalar.

Windows Yama

Microsoft Uyardı, BlueKeep Virüsü 1 Milyon Bilgisayarı Etkileyebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir