Microsoft’un politika değişikliği işten çıkarmalara sebep olacak!

Gün geçtikçe inanılmaz şekilde büyüyen akıllı telefon pazarı ve kan kaybetmeye devam eden PC sektörünün gidişatı, neredeyse tamamen PC pazarına bağlı olan Microsoft şirketini kötü yönden etkiledi.

 

Şirket içerisinden sızan bilgiler ve raporlara göre, Microsoft önemli kararlar alarak politikasını değiştirmeyi düşünüyor ve şirketin tamamen odaklanmış olduğu PC sektöründen yavaş yavaş vazgeçip bulut hizmetleri pazarına odaklanmaya hazırlandığı söyleniliyor. Bu gelişmenin şirkette çalışanlar için büyük bir kötü yanı var. Bu odak değişikliği binlerce kişinin işten çıkarılmasına sebep olabilir.

Şirket odak değişikliğini yaparsa ilk olarak dünyanın bir çok yerinde bulunan Microsoft mağazalarını kapatması veya burada çalışan Microsoft çalışanlarının sayısının büyük miktarda azaltılması planlanıyor. Bunun yanında Microsoft’un kurumsal olarak bir çok müşteriye hizmet verdiği bir çok servis de bu odak değişikliğinden etkilenecek gibi gözüküyor.

Microsoft’un yeni odak noktası ise bulut servisleri yönünde olacağı söyleniyor. Bir diğer adıyla Azure. Microsoft firması diğer sektörlerdeki yatırım kaynaklarını çekerek, Azure platformunu geliştirmek ve daha çok yaygınlaştırmak için bu kaynakları kullanacak. Bu adımdan itibaren bulut tabancı sunucu servislerinin kullanılmasıyla ilgili teşvik pazarlamaları başlayacak.

Bu odak değişikliğini yapan tek şirket Microsoft değil, kısa bir zaman önce Intel firması da bu kararı almıştı. Şirketin asıl odağını PC sektöründen çekip veri merkezleri ve bulut teknolojisine yöneleceğini söylemiş ve 15 bin kişiyi işten çıkarmıştı.

Microsoft’un politika değişikliği işten çıkarmalara sebep olacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir