Milli Eğitim’de Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Milli Eğitim’de Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Bazı ülkelerde müfredata girmeyi başaran Kodlama – Programlama dersleri yapılan açıklamalara göre yakın dönemde Türk Milli Eğitim Sistemi içindeki yerini almayı başaracak.

Sanayi Bakanlığı tarafından kullanılan hesabı üzerinden atılan bir mesaj ile konuyla alakalı olarak ilk bilgi kamuoyuna sunulmuş oldu.

Daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK tarafından da yapılan açıklamaya paralel olarak yapılan bu açıklama sonrasında artık her şey Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni müfredatın hazırlanmasına bağlı.

 

Doğru Bir Yapılandırma İle Yazılımda Söz Sahibi Olabiliriz

“Milli Eğitim Bakanlığımızla yapacağımız çalışma ile Kodlama dersini Ortaokul ve Liselerde Müfredata alacağız.” şeklinde peş peşe yapılan açıklamalardan sonra şuan merakla MEB tarafından atılacak adımlar bekleniyor.

Ancak Doğru Bir Yapılanma ve İşini Bilen Öğretmenler ile genç nüfusun daha genç yaşta Kodlama – Yazılım ile uğraşması ilerleyen yıllarda ülkemizdeki Yazılım Sektörü için büyük bir adım olacaktır.

Sadece Tüketen değil aynı zamanda Üreten bir neslin ortaya çıkması ile zaman içerisinde gerek Mobil gerekse Masaüstü Uygulama sektöründe gençler çok daha aktif bir şekilde söz sahibi olabileceklerdir.

Hali hazırda Avustralya’da ilköğretim müfredatında yer alan programlama, Türkiye’de ortaokul ve liselerde müfredata eklenecek.

 

Kodlama Dersi Geliyor
Kodlama Dersi Geliyor

 

Kodlama – Yazılım Dersleri Bir İhtiyaçtı

Eskiden saatlerce bilgisayar başında oturan ve çeşitli oyunlarla zaman öldüren gençlerin doğru adımlar ile direkt üretmeye başlaması çok daha kolay olacaktır.

Bir oyunu oynamak yerine o oyuna benzer bir oyunu ortaya çıkarmak gençlerin üretme adına daha istekli olmasını sağlayacak, yapılan yazılımlar belli bir standarttın üstünde olacağı için de geliştirilmesi ve ilerlemesi kolay olacaktır.

Ancak bu işlerin sorunsuz ve düzenli yürüyebilmesi için müfredata giren Kodlama – Programlama dersi için işini severek yapabilen Öğretmen veya Eğitmenlerin istihdam edilmesi gerekiyor.

Bu noktada da ilerleyen süreçte MEB tarafından bu alanda çok sayıda Öğretmen Alımı yapılacaktır diye düşünüyoruz.

Bakalım Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından atılan bu bilgi tiwiti sonrasında nasıl bir süreç içerisinde çalışmalarını tamamlayacak, 2016/2017 Eğitim ve Öğretim Yılı için bu dersleri sisteme ekleyebilecek mi?

Onu da zaman gösterecek.

YAZAR HAKKINDA

Kübra KAYAOKAY
Kübra KAYAOKAY Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

    • Servislerine – Satış Noktalarına veya telefonculara bakın.
      N11 – Hepsiburada gibi sitelere de göz atabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
Mobil cihazlarınızdan ücretsiz olarak android oyunlar indirebilirsiniz.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status