Mobil Hizmetler ve Ürünler 2013 Senesinde Daha Güçlü Bir Konuma Gelecekler

Deloitte’un TMT (Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon) öngörülerine göre, 2013 yılında dünya genelinde LTE abone sayısı üç kat artarken, mobil reklam pazarı yüzde 50 büyüyecek.

Şirketin 12. kez yayınladığı raporda bilgisayar ve cep telefonu kullanımı, mobil reklamcılığın değişimi ve hesap güvenliği gibi konularda çarpıcı görüşlere yer veriliyor.

Rapora göre 2013 yılında, akıllı telefonların satışından elde edilecek gelir 4,9 milyar dolar iken, sadece tablet reklamlarından elde edilecek gelir 3,4 milyar dolar olacak.

Öte yandan bu geliri ürün bazında incelediğimizde ise, tablet başına reklam gelirini 7 dolar iken, akıllı telefonda bu rakamın 0,60 dolara düşeceği öngörülüyor.

Mobil Hizmetler ve Ürünler 2013 Senesinde Daha Güçlü Bir Konuma Gelecekler
Mobil Hizmetler ve Ürünler 2013 Senesinde Daha Güçlü Bir Konuma Gelecekler

İletişimde LTE (4G) Devrimi Yaşanacak

2013 yılında, LTE de güçlü ivme kazanacak ve birçok pazarda güç kazanacak teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2013 yılı içerisinde gelirini 3’e katlayarak 200 milyon dolara çıkaracak olan servis, böylelikle total internet sağlayıcı gelirleri arasında yüzde 10’luk dilimi oluşturacak. LTE kullanımını ‘devrimci’den ziyade ‘evrimci’ olarak tanımlayan raporda, 3G’den LTE’ye geçişin, e-postadan sosyal ağlara ve diğer aplikasyonlara kadar daha iyi performans sağlayacağı iletiliyor.

Mobil Reklam Pazarı Büyümeye ve Güçlenmeye Devam Edecek

Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların %50 büyüme oranı yakalayarak, pazar genişliğinin toplamda 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

1 Milyardan Fazla Akıllı Telefon ve Cep Telefonu Satışı Gerçekleşecek

Telefonu internete az ya da hiç bağlamayan 400 milyon akıllı telefon kullanıcısı ile bu rakam 2 milyar adet telefona çıkıyor.

Bilgisayar, Tablet PC, Akıllı Telefon Pazarları Popülerliğini Koruyacak

Her ne kadar bilgisayar, telefon ve tablet ile birlikte bu tür cihazların satışlarında %20 ile en düşük paya sahip olsa da internette veri trafiğinin %80’den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleştiriliyor. Ek olarak kullanıcılar, bilgisayar başında diğer cihazlara oranla %70 daha fazla vakit geçiriyorlar.

4K Çözünürlük İle Yeni TV Sistemleri Hayatımıza Giriş Yapacak 

2013, TV endüstrisinin, şu an mevcut olan HD yayından 4 kat daha kaliteli yayın kapasitesine sahip 4K teknolojisine geçmeye hazırlandığı bir yıl olacak. 4K’nın tamamlanması yıllar alacak, dolayısıyla bu teknoloji sadece bazı oturma odalarına girebilecek. 4K televizyon yayını ise 2013’te yapılmayacak. Yaklaşık 20 televizyon seti, ortalama 15 – 25 bin dolar arasında fiyat ödemeyi kabul edenlerin olacak.

Kurumsal Sosyal Ağlar Biraz Daha Fazla Ön Plana Çıkacak 

2013 sonuna kadar, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin %90’ından daha fazlası kısmen ya da tamamen kurumsal sosyal ağlara sahip olacak. Bu oran, 2011 ile karşılaştırınca %70 daha fazla. Bu ağlara üye olan kullanıcıların ise sadece %30’u haftada bir ya da daha fazla kez bu hesapların içeriklerini takip ederken, %40’ı ise içerik oluşturuyor.

Kablosuz Bağlantılardaki Frekans Seviyeleri Yetersiz Gelmeye Başlayacak 

Kablosuz bant genişliğine olan talep, spektrumun tükenmesine sebep olarak, gittikçe büyüyor. Bu durum da temelde daha yavaş ağ bağlantısına, telefon sinyal hızına veya düşük veri hızına sebep oluyor.

Sınırsız Kullanım ve Sınırsız Hizmet Modelleri Gelişmeye Devam Edecek 

50 ile 100 arasında mobil operatör bir uygulamaya sınırsız erişim sağlayan “ kullanabildiğin kadar kullan” modelini sunuyor. Bu model, sınırlanmamış kullanım ile bilgi ücret ölçümlemesi arasında bir yerde bulunuyor.

 

Kaynak: ShiftDelete

Mobil Hizmetler ve Ürünler 2013 Senesinde Daha Güçlü Bir Konuma Gelecekler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir