Mobil İşletim Sistemlerinin Arasına Firefox OS’da Girmeye Hazırlanıyor

Pazarda Android ve İOS arasında devam eden liderlik yarışlarına yavaş yavaş yeni firmalarda katılmaya başladı. Windows Phone 8 işletim sisteminin bir hafta önce dâhil olduğu yarışa şimdi de Firefox OS dahil olmak için hazırlıklarını tamamlamaya başladı. Android İşletim Sistemi pazarda daha fazla model ile savaş halinde olmasından dolayı Pazar liderliğini elinde bulunduruyor. Ve şu aşamada […]Pazarda ve İOS arasında devam eden liderlik yarışlarına yavaş yavaş yeni firmalarda katılmaya başladı. 8 işletim sisteminin bir hafta önce dâhil olduğu yarışa şimdi de dahil olmak için hazırlıklarını tamamlamaya başladı.

İşletim Sistemi pazarda daha fazla model ile savaş halinde olmasından dolayı Pazar liderliğini elinde bulunduruyor. Ve şu aşamada geçilmesi zor bir farkla 2012 senesini tamamlamış gibi görünüyor.(Bakınız)

Pazarda şu aşamada Mobil İşletim Sistemi olarak oldukça farklı sistemler mevcudiyetini korumaya devam ediyor. Bir liste haline getirecek olursak:

  • İOS
  • 8
  • Symbian
  • BlackBerry OS
  • MeeGO
  • Bada
  • (Çıkmadı – Denemelere Başlandı)
  • Tizen OS ( Çıkmadı – Denemelere Başlandı)
  Android Çılgınlığına AUDİ Akıllı Otomobili İle Katılıyor

Bu noktada pazarda özellikle ilk 3 sıradaki firma arasında yoğun bir rekabet ortamı oluşmuş durumda.

Mobil İşletim Sistemlerinin Arasına Firefox OS'da Girmeye Hazırlanıyor
Mobil İşletim Sistemlerinin Arasına ’da Girmeye Hazırlanıyor

 

2. sırada bulunan İOS ile bir ay önce pazara çıkan 8 arasında ise kısa sürede bir rekabet ortamı oluşacak gibi görünüyor. Başarılı adımların atılması durumunda Microsoft cephesinin Apple cephesini geride bırakması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu arada Firefox OS İşletim Sistemini denemek isteyenler http://people.mozilla.org/~myk/r2d2b2g/ adresi üzerinden Deneme Sürümünü indirip bilgisayarlarında bir ön izleme ve deneme imkânı bulabilirler.

Deneme Sürümü için oluşturulan Emilatör şimdilik Windows, Linux ve Mac platformları için çalışabilir durumda.

iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK Teknoloji'nin mobil odağında aldığı eğitim sonrasında, internet haberciliğinde bu bilgilerini okuyucularımıza aktarmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status