Mobil Pazarda SnapDragon İşlemciler Liderliği Ele Aldılar

Oldukça yoğun bir rekabetin yaşandığı Mobil Pazarda bu rekabetten payını alan sadece üretici firmalar değil elbette ki. İşlemci Pazarı da mobil alanda oldukça önemli bir konuma gelmiş durumda.

Samsung, MediaTek, SnapDragon, Apple, Nvidia gibi firmaların yoğun bir rekabet içerisinde bulundukları Mobil İşlemci Pazarı son dönemde biraz daha SnapDragon etrafında dönmeye başladı.

Genelde Samsung firmasının kendisine üretim yapması, Apple firmasının ise Samsung’tan aldığı işlemcileri değişeme uğratarak kendi cihazlarında kullanması bu iki firmanın pazardaki etkinliğini yok ediyor.

Geriye kalan Nvidia, MediaTek ve SnapDragon ise bu noktada oldukça yoğun bir çarpışmanın içerisine girmiş oluyorlar.

Mobil Pazarda SnapDragon İşlemciler Liderliği Ele Aldılar
Mobil Pazarda SnapDragon İşlemciler Liderliği Ele Aldılar

Ancak 2013 senesi başında SnapDragon 600 ve SnapDragon 800 serisi işlemcilerin duyurulması ve sonrasında gelen performans artışları 2013 senesinde çıkan tüm Amiral Gemilerinde bu seriye sahip işlemcilerin kullanılmasına sebep oldu.

LTE – 4G desteği sebebiyle birçok ülkede Samsung Galaxy S4Samsung Galaxy S4 Active modelleri SnapDragon 600 serisi işlemci ile kullanıcı karşısına çıktı. HTC One modelinde de SnapDragon 600 serisi işlemci kullanılırken HTC One Mini  modeli SnapDragon 400 serisi, Sony Xperia Z modeli ise SnapDragon S4 Pro işlemcileri ile pazara çıktı.

Snapdragon 600 ve Snapdragon800 işlemcileri ile kendi alanında bu yıla damgasını vuran isim olmayı şimdiden garantileyen Qualcomm’un başarısı mali tablolar ile de ortaya konmuş oldu. Üçüncü çeyrek raporlarına göre 172 Milyon adet ürün satışı gerçekleştirilmiş. Bu rakam geçen yıla kıyasla %22’lik bir artış anlamı taşıyor.

Qualcomm’un açıkladığı bilgilere göre şirketin kârlılığı %31’lik bir artış yakalamış. Gelirler ise %35 artara 6.24 Milyar Dolar seviyesine ulaşmış. 1.58 Milyar Dolar kâr elde eden Qualcomm’un bu başarısı hisselere de yansımış ve hisseler 90 cent seviyesinden işlem görmüş. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi için rakamlar 1.21 Milyar Dolar kâr, 69 cent hisse değeri olarak gerçekleşmişti.

Bu noktada MediTek firması genelde daha çok Tablet PC alanında yatırım yaparken, Nvidia firmasının ise bazı planların peşinde olduğu gerçeğini bilmemiz gerekiyor.

Özellikle 2013 – 2014 senesinde İntel Atom İşlemci ve Nvidia Tegra 4 serilerinin de pazara çıkması ile pazardaki rekabet biraz daha yukarı taşınacak gibi görünüyor.

Ancak şu aşamada nasıl ki Bilgisayar pazarında Nvidia pazarı tek başına domine ediyorsa Mobil Pazarda da Qualcomm SnapDragon serisi işlemciler şu aşamada pazarı domine etmeye başlamış durumdalar.

 

Mobil Pazarda SnapDragon İşlemciler Liderliği Ele Aldılar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir