Mobil Pazarın İnternet İhtiyacı Artmaya Devam Ediyor

Yıllar öncesinde hiç kullanılmayan Mobil İnternet son dönemde peş peşe pazara sunulan Akıllı Telefon ve Tablet Bilgisayarlar sayesinde bir anda parlayan bir yıldız halini aldı. Peki, Mobil İnternet nereye gidiyor.

Önceleri Wap, GPRS ve Edge olarak gelişimini sürdüren ve oldukça yavaş bağlantılara sahip olan Mobil İnternet ailesi geçen yıllarla beraber gelişmeye başladı.

Önce 3G ihaleleri yapılan Mobil İnternet pazarında hemen arkasından 3.5G adı verilen sistem devreye alındı. Yurt dışında 4G ya da LTE olarak bilinen sistemin devreye girmesi ise ülkemizde yine teknolojinin gerisinde kalma gibi bir izlenimin oluşmasına sebebiyet vermeye başladı.

Ancak ne olursa olsun Tek Operatör döneminde yavaş yavaş ilerleyen teknolojik altyapı hem rekabetin artması hem de ihtiyaçların bu yöne kayması ile Mobil İnterneti de içerisine alarak büyümeye başladı.

Ancak ilerleyen yıllar Mobil İnternet için ne getirecek açıkçası büyük bir handikap.

Mobil İnternet Bağlantısı ve Mobil İnternet Hızı
Mobil İnternet Bağlantısı ve Mobil İnternet Hızı

Şu aşamada baz istasyonlarının halen yetersiz olması ve mobil internet kullanımının hızla artması Mobil Bağlantı hızlarının dibe vurmasına neden olmakta. Hatta bazı bölgelerde bağlantıların hızları yavaş olmakla beraber kopmalarda meydana gelmekte. Yani Mobil İnternet biraz daha sürünen internet yapısına bürünmektedir.

Sınırsız paketlere Adil Kullanım Limitleri koyan firmalar aynı şekilde sınırlı paketlere de belli bir kullanım limiti koymakta ve bu sayede kullanıcıların hızlarını zaman içerisinde düşürmektedirler. Ancak bu zamana kadar bile kullanıcılar gerçek hızları görememektedir.

Peş peşe açıklanan 3G Rekorlarına rağmen halen göçmüş bir vaziyette ilerleyen Mobil İnternet 2012 senesinin sonuna kadar satılacak binlerce Mobil Cihaz ile de daha kötü bir hale bürünecek gibi görünüyor.

Bakalım bu duruma Operatörler ve BTK nasıl bir çalışma ile dur diyecek. Yada diyebilecekler mi?

Mobil Pazarın İnternet İhtiyacı Artmaya Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. 27 Mayıs 2012, 23:32

  Mobil internet ülkemizde dediğiniz gibi her geçen gün popülerliğini artırmakta. Yalnız teknolojinin diğer alanlarında olduğu gibi bir gelişme ve bunun sonucunda büyük bir indirim bekliyoruz. Sosyal medya kavramının popülerleştiği biz gençler arasında bize hızlı internet sunmalarını istiyoruz.

  Cevapla
 2. 27 Mayıs 2012, 11:28

  İnternette yeni bir devrim ortaya çıktı diyebilirim. Özelliklede internet devrimleri arasındaki 4G’yi büyük bir merakla bekliyorum.

  Cevapla
 3. 21 Mayıs 2012, 07:55

  4G Şu anda ülkemizde kullanıma sunuldu mu acaba? Bilginiz var mı bu konu ile ilgili?

  Cevapla