MOBİSAD IMEI Harç Ücretlerine Gelen Zamma Destek Verdi

Pasaport üzerine IMEI Kayıt İşlemleri için ödenen Harç Ücretinin 1.500 TL’ye çıkması ile üzerine MOBİSAD tarafından yapılan zamma destek geldi.

Bildiğiniz üzere 618 TL olan IMEI Kayıt Harç Ücretine yapılan zam ile Harç Ücreti 1.500 TL seviyesine çıkmıştı.

2018 yılı Ocak ayında 170 TL seviyesinde olan IMEI Kayıt Harç Ücretleri 2 yıl içinde gelen zamlar ile 1.500 TL seviyesine gelmesi Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’ni oldukça mutlu etmiş durumda.

Konuyla alakalı olarak MOBİSAD tarafından yapılan basın açıklaması ekteki gibidir.

 

MOBİSAD - Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği

 

MOBİSAD Başkanı Yeni IMEI Harçlarını Değerlendirdi

Yurt dışından yolcu yanında gelen cihazlar için ödenen harç parasının 618 TL’den bin 500 TL’ye yükseltilmesini değerlendiren MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yeni düzenlemeyi desteklediklerini belirtti.

Türk vatandaşlarının yurt dışından yanlarında getirdikleri cep telefonları için ödedikleri harç ücretinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre; yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı bin 500 TL’ye yükseltildi. Kararı desteklediklerini belirten Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nin (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Bilindiği üzere 2017 yılında 149.20 TL olan vergi, 2018’de 170 TL olarak yenilendi. 2018 yılsonunda 500 TL olan harç ücreti, 2019 başında ise 618,60 TL yapıldı. Son düzenlemeler ile önce 3 yıl şartı ve kişinin kendi hatlarında kullanma zorunluluğu getirildi ardından ise harçlar bin 500TL’ye çıkartıldı” dedi.

Turnacı, “Bizler öncelikle vergi oranlarımızın indirilerek yurt dışı ile fiyat makasımızın ortadan kalkmasını talep ettik. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda bu vergi indirimi söz konusu değilse vatandaşlarımız arasında vergi adaletsizliği olmaması ve sektörün olumsuz etkilenmemesi açısından, otomotiv sektörü ve birçok sektörde olduğu gibi harçların yükseltilmesini talep ettik. Bu talebimiz karşılıksız kalmadı” diye konuştu.

“Yurtdışından cep telefonu almanın cazibesi kalmadı”

Yapılan düzenlemeler sonrası yurt dışından cep telefonu almanın bir cazibesi kalmadığını belirten Turnacı şunları söyledi; “Ülkemizdeki cep telefonu sektörü ciddi bir vergi geliri ve istihdam oluşturmaktadır. Sosyal açılardan da ülkemizin gelişimindeki en etkin sektörler arasındadır. Böylesine önemli bir sektörün gelişimi ve ülkeye katkısı açısından alınan bu kararı destekliyoruz. Girişimlerimizi sonuçsuz bırakmadıkları için Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza teşekkür ederiz.”

 

IMEI Kayır Harç Ücreti İle Alakalı Video

CepSeyir tarafından ilgili zam ile alakalı olarak hazırlanan video aşağıdaki gibidir.

 

 

MOBİSAD IMEI Harç Ücretlerine Gelen Zamma Destek Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir