MOBİSAD Yurtdışından Getirilen Cihazlara Uygulanan Vergileri ve Yaptırımları Yetersiz Buluyor

MOBİSAD tarafından yapılan açıklamalara göre Yurtdışından Cihaz Getiren Vatandaşlara kayıt hakkı için farklı kısıtlamalar ve ek ödemeler getirilmesi şart.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı ’nın yaptığı açıklamalara göre IMEI Kayıt Ücretinin 500 TL olması güzel bir gelişme olarak görülse de rakamın daha yüksek olması gerektiğine belirtiliyor. Daha sonra getirilen Bandrol Ücretleri ile bu eksikliğin kapatıldığına vurgu yapılıyor.

Ayrıca MOBİSAD tarafından Pasaport üzerine IMEI Kayıt Hakkı kazanılması için vatandaşların Min. 45 gün yurtdışında kalmalarının gerektiği ve şuan da uygulanan 2 yıl kayıt yaptıramama süresinin de 5 yıla çıkması gerektiği savunuluyor.

 

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı

 

MOBİSAD Tarafından Yapılan Bandrol, IMEI ve Pasaport Kayıt Açıklaması

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilecek aralarında cep telefonu, televizyon, radyo ve uydu alıcılarının da bulunduğu cihazlardan bir defaya mahsus olmak üzere, 1-80 Avro arasında bandrol karşılığı ücret alınması kararını değerlendiren MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Sektörün gelişimine olumlu katkı sağlayacak önemli bir gelişme” dedi.

Ticari ithalat maksadı dışında yurt dışından getirilecek televizyon, radyo, video, uydu alıcı cihazları, birleşik cihazlar ile bunların dışında kalan radyo televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazlar için bir defaya mahsus ve 2019 yılı için geçerli olmak üzere 1-80 Avro arasında bandrol karşılığı ücret alınacak. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre bandrol ücretleri; cep tipi radyolu Mp3-Mp4 çalar, radyo ve televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazlarla taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazlarında 2-15 Avro arasında, internet bağlantısıyla radyo ve televizyon yayını alabilen cep telefonlarında 20 Avro, bilgisayar ve tabletlerde 10 Avro ve bu cihazlar dışında kalan radyo ve televizyon yayını almaya yarayan her türlü cihazda ise 18 Avro olarak uygulanacak.

Kararı değerlendiren Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği’nin (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı şunları söyledi;

“Yurt dışından yolcu beraberinde gelen cihazlar ile ilgili yeni uygulamanın ülke ekonomisine önemli bir katkısının olacağına eminiz. Konu özelinde çıkartılan kararname ile bizim üzerinde hassasiyet ile durduğumuz IMEI kayıt bedelinin 500 TL’ye çıkartılmasının, buradaki vergi adaletsizliğinin ve vergi kaybının yeteri kadar önlenemeyeceği endişemiz bir nebze daha giderilmiş oldu. Bu karardan dolayı ilgili kurumlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. MOBİSAD olarak ülke ekonomisine ve sektörümüze yönelik bu olumlu kararların her daim destekçisiyiz. Karara ek olarak beklentimiz 45 günlük yurt dışında kalma zorunluluğu ve 5 yılda bir cihaz getirilmesi sağlanırsa ülkemiz ve tüketici adaleti açısından sorunun çözülmüş olacağını düşünüyoruz.’’

MOBİSAD Yurtdışından Getirilen Cihazlara Uygulanan Vergileri ve Yaptırımları Yetersiz Buluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.