Moskova Hakkında Genel Bilgiler

Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Moskova uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.


Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Moskova uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Rusya’nın başkenti olan Moskova, dünyanın en kalabalık ve en pahalı şehirlerinden birisidir. Bilhassa Kızıl Meydan ile meşhur olan kent, Rusya’nın ekonomik, gezinsel ve kültürel merkezidir. Şehrin her yerinde zamanı yapılar ve gezilecek bölgeler bulmak mümkün.

 

İklim / Hava Durumu / Ne Süre Gidilir

Moskova denilince akla ilk gelen şeylerden birisi kardır. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları bolca kar yağışlı ve soğuk geçer. Kış süresince gece sıcaklığı sıfırın altında 5 ve 10 derecedir. Yazları ise bazen yağışlı fakat genel anlamda güneşli bir iklime haizdir. Dolaşmak için en iyi mevsim olarak ilkbahar aylarını gösterebiliriz. Gene de Moskova’yı karın başladığı Kasım ayından itibaren ziyaret etmek de eğlencelidir.

Iyi mi Gidilir

Sabiha Gökçen ve Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’ndan her gün Moskova’ya tertipli uçuşlar gerçekleşmektedir. Antalya Havalimanı’ndan da Moskova’ya Aeroflot benzer biçimde hava yolu firmaları ile direkt yada Pegasus, THY benzer biçimde firmalar ile aktarmalı olarak uçabilirsiniz. İstanbul – Moskova arası uçakla ortalama 2.5 saat sürüyor.

Yiyecek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Moskova kültürel bir merkez olduğundan dolayı hem Rus hem de öteki ülkelerin mutfaklarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Moskova sokaklarında fazlaca sayıda döner restoranı bulmanız da mümkün. İtalyan, Meksika, Japon ve fazlaca sayıda ülkenin mutfağından örnekler bulabilirsiniz.

Fastfood zincirleri de Moskova’da ucuza yiyecek yiyebileceğiniz bir alternatiftir. İçki ucuz olduğundan dolayı bilhassa Moskovalıların favori içeceği votkayı her yerde bulabilirsiniz. Fastfood satan yerlerde de bira alabiliyorsunuz.

Sushi, Ruslar içinde oldukça popüler bir yemektir. Şehrin her köşesinde sushi dükkanları da bulabilirsiniz.

Mokhovaya Caddesi’nde bulunan National Otelin restoranında güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Moskova’da yiyecek sektöründe çalışan Özbekler ve Kazaklar genel anlamda Türkçe biliyorlar. Onlardan da tavsiye alabilirsiniz.

Türkiye’den kopamadıysanız merak etmeyin neredeyse her sokakta dönerci bulabilirsiniz.

Mühim Bölgeler / Gezilecek Bölgeler

  • Kızıl Meydan

Rusya tarihinin en mühim olaylarının gerçekleştiği meydandır. En popüler mekanlardan birisidir.

  • Kremlin Sarayı

Tarih süresince Rus iktidar sahiplerinin ilk tercihi olan Moskova Kremlin Sarayı, turistlerin de en merak etmiş olduğu yerlerin önderlik yapar.

  • Aziz Vasil Katedrali

Moskova denilince akla ilk gelen soğan kubbeli ve renkli katedraldir.

  • Puşkin Müzesi

Mısır’dan Rönesans Süreci Avrupa sanatına kadar birçok sanat içerikli eseri barındıran müze.

  • Lenin Mozalesi

Kızıl Meydan’dadır, içinde Vladimir İlyiç Lenin mumyası vardır.

  • Bolşoy Tiyatrosu

200 yılı aşkın bir zamanı olan Rusların en mühim tiyatrosudur. İlk olarak Mimar Joseph Bové tarafınca yapılmıştır.

Hadi hemen Moskova uçak bileti alıp bu güzel yapıyı ziyaret edin.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status