Pasaport Kayıt İşlemleriMotosiklet kazalarına son verebilecek bir teknoloji geliyor

Motosiklet kazalarına son verebilecek bir teknoloji geliyor

Bosch yeni geliştirdiği teknolojisiyle motosiklet kazalarının önüne geçebileceğini açıkladı.  Yeni teknoloji duyulduğu andan beri büyük bir ilgi odağı oldu.   Motosiklet kazaları, normal kazalardan 18 kat daha fazla sürücünün ölümüne neden olma ihtimaline sahip. Bu rekor gibi etken sayesinde en ölüm riski taşıyan kara yolu kullanıcıları listesinde tepe de yer alıyor, motor kullanıcıları. Dünyadan örnek […]


Bosch yeni geliştirdiği teknolojisiyle motosiklet kazalarının önüne geçebileceğini açıkladı.  Yeni teknoloji duyulduğu andan beri büyük bir ilgi odağı oldu.

 

Motosiklet kazaları, normal kazalardan 18 kat daha fazla sürücünün ölümüne neden olma ihtimaline sahip. Bu rekor gibi etken sayesinde en ölüm riski taşıyan kara yolu kullanıcıları listesinde tepe de yer alıyor, motor kullanıcıları. Dünyadan örnek vermemiz gerekirse, geçen sene Almanya’da 30 bin civarında motor kazası gerçekleşti. Üzücü bir sonuç olarak, bunlardan 600 tanesi ölümle sonuçlandı. Bu kazaların temel sebeplerinden en önemlisi: motosiklet sürücülerinin kavşaklarda ve geçiş sırasında akan kara yolu trafiğini dikkate almaması.

Yeni sistem nasıl çalışıyor?

 

Saniyenin onda biri gibi çok kısa bir sürede araçlar kendi aralarında; hız, pozisyon ve gidiş yönü hakkında bilgi alışverişi yapılıyor. Sürücüler daha yaklaşan ya da gelen motosikleti görmeden bu teknoloji, sürücünün ve aracın daha defansif bir sürüş pozisyonuna geçmelerine yardımcı olarak otomobil sürücülerine bir motosikletin yaklaştığına dair bilgilendiriyor.

  Bosch Tom Tom Şirketi ile İş Birliği Yaptı

Çok şeritli yollarda bir motosiklet herhangi bir araca yaklaştığında, otomobili geçmek için bir şeritten diğerine geçtiğinde ya da araçların kör noktasında bulunduklarında özellikle motor sürücüsü için tehlikeli durumlar oluşabiliyor. Sistem böyle tehlikeli durumlarda her iki sürücüyü de uyararak tüm araç kullanıcıların böyle tehlikeli kazaları engellemesi için gereken bilgileri almalarını sağlıyor.

Motosikletler ve otomobiller arasındaki araç bazında iletişime girmelerini sağlayan bu sistem herkese açık WLAN standartlarını kullanıyor. Bu sistem trafik durumlarında bilgilendirmeler için de kullanılabileceği şirket tarafından bilgilendiriliyor. Birbirinden konum olarak uzakta bulunan araçlar içinse araçtan araca bilgi aktarımını çoklu sekme olarak iletebilen multi-hopping teknolojisi kullanılıyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
araç Bosch kaza motosiklet

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status