Mozilla Firefox OS HTML 5 ile Cep Telefonu Pazarına Geliyor

Firefox web tarayıcısıyla yakından tanıdığımız Mozilla vakfı Google, Microsoft ve Apple’ın gerisinde kalmak istemiyor. Mobil pazara işletim sistemiyle giriyor.

 Android, Blackberry cheap cialis daily OS, IOS, Maemo, Palm OS, Symbian, webOS, Windows Phone..  Mobil yazılımlarla ucundan kıyısından ilgiliyseniz, bu işletim sistemlerini duymuşsunuzdur. Mozilla Vakfı işte böyle yoğun bir pazara giriş yapmaya hazırlanıyor.

Firefox OS’nin öne çıkan özellikleri

HTML5 temelli olması ve buna bağlı olarak hafif ve hızlı olması. Bir işletim sisteminin HTML5 temelli olması ne demek? Google’ın çıkardığı Chrome OS’i hatırlıyorsanız, onun sadece bir ağ tarayıcısından ibaret olduğunu da hatırlarsınız. İşlerini, ihtiyacınız olan programları internet üzerinden kullanıyordunuz. Mozillanın yaklaşımı da bununla aynı olmasa da  benzer. Ayrıca HTML5 temelli olması, bu ürün için uygulama geliştirmenin çok daha kolay olacağını gösteriyor.

Akıllı telefonlarda kullanılacak olan işletim sistemlerinde en büyük ihtiyaçlardan biri de çeşitli uygulamaların eklenebiliyor olmasıdır. Mozilla yetkilileri, piyasadaki uygulamaların çoğunun HTML5 kaynaklı olduğunu ve kolayca Firefox OS’ye uyarlanabileceğini belirtiyor. Bunun yanında uygulama geliştirmenin kolay olması, ilgili kullanıcıların kendi uygulamalarını geliştirmesine bile olanak verebilir.

Firefox OS, Mozillanın daha önceden geliştirdiği Boot to Gecko (b2g) üzerine inşa ediliyor. Boot 2Gecko HTML5i kullanarak birçok web geliştirmeciliği problemini çözmüştü. Telefonica Digital birimi bu yılın başında gücünü Mozilla ile birleştirdi. Bu B2G projesini alıp HTML5 ile  tüm telefon fonksiyonlarını(arama, mesaj yazma, oyun oynama gibi) gerçekleştirebileceği bir telefon mimarisi sundu.

Mozilla Firefox OS HTML 5 ile Cep Telefonu Pazarına Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. Android mi daha iyi Firefox OS mi daha iyi? anladığım kadarıyla bu daha çıkmamış. Ama demek istediğim o ki çıksa acaba hangisi daha iyi olur? şimdi diyeceksiniz ki çıkmadan nerden bilelim. e siz de haklısınız. ama önceki versiyonu ile kıyaslayabilirsiniz çok niyetiniz olursa. neyse hayılı işler, iyi araştırmalar. bak gelip sorucam çıkınca hangisidaha iyi diye haa. hadi eywallah.

  Cevapla
 2. html5 güzel iş. ama mesaj gönderme çağrı yapma ve yanıtlama mevzularını nasıl çözdüler acaba?

  Cevapla
 3. bu bilgisayarda yediği gibi ram yiyorsa cep telefonlarına üzülürüm vala.

  Cevapla
 4. Mozilla vakfı web için iyi işler yapıyor. Umarım bu tavrını OS piyasasında da sürdürür de rakiperle rekaber kızışır ve daha iyi ürünler çıkar.

  Cevapla
 5. cepte firefox ha? iyimiş hadi bakalım.

  Cevapla