MP3 Formatı Emekliye Ayrılıyor, AAC Formatı Ön Plana Alınıyor

Yıllardır müzik dosyalarının vazgeçilmez uzantısı olan MP3 Formatı geliştiricileri tarafından emekli edilmek üzere. Bu uzantının yerini ise son dönemde oldukça popüler hale gelen AAC formatının alması bekleniyor.

Dijital Müzik denildiğinde aklımıza gelen ilk terimlerden birisi olan MP3 aslında 1989 yılından bu yana Dijital Müziğin en fazla kullanıldığı müzik formatlarından bu yana olmayı başarmış durumda. Ayrıca direkt olarak bir pazara ismini vermesi de ayrı bir başarı diyebiliriz. (MP3 Player – MP3 Çalar gibi)

Bu arada bir küçük tarihsel bilgi daha ekleyelim. Suzanne VEGA tarafından seslendirilen Tom’s Diner isimli parça MP3 formatının geliştiricisi olan Karlheinz Brandenburg tarafından geliştirme süreci içinde kullanılan ilk parça olma özelliğine sahiptir.

 

 

Yeni Nesil Müzik Formatı AAC Olacak

Bu formatın hayatımıza girmesine sebep olan Karlheinz Brandenburg’un da mensup olduğu Alman araştırma kuruluşu Fraunhofer-Institute 2017 yılında bazı patentlerin süresinin biteceğini ve bu süreleri uzatmayı düşünmediklerini ifade ettiler.

Yapılan açıklamada sebep ve sonuçlara çok fazla değinilmese de gelinen noktada MP3 formatından çok daha fazla sıkıştırma yapabilen ve aynı zamanda çok daha az kayıp yaşayan yeni formatların varlıklarından bahsedilmiş durumda.

Bu formatlar arasında ilk sırada gösterilen format ise Advanced Audio Coding (AAC) adı verilen Müzik ve Video formatı olmuş durumda.

MP3 formatına göre çok daha iyi bir sıkıştırma deneyimi yaşatan AAC formatının aynı zamanda çok daha yüksek bir ses kalitesi verdiği konusunda ses uzmanları hemfikir konumdalar.

 

Creative MP3 Player

 

MP3 Bir Anda Tarihe Gömülemeyecek Kadar Yaygın Kullanılıyor

Aslında MP3 formatını kaldırıyoruz, AAC formatına geçiyoruz demek bile yıllarda sürtecek bir geçişi başlatmak anlamına gelecektir. Sebebi ise MP3 formatının günümüzde olmazsa olmaz formatlar arasında yer alıyor olması ve aslında birçok kullanıcı için yeterli bir kalite sunuyor olabilmesi.

Bu sebeple de MP3 konusunda atılan bu radikal adım bir anda pazardaki tüm dinamikleri etkilemeyecektir. MP3 Çalarlar bir anda çöp olmayacaklar. Ancak zamanla dönüşüm etkisini gösterecek ve daha kaliteli ses performansı için AAC Çalarlar ön plana çıkacaklar.

Bir anlamda telefonlardaki 3.5 mm Kulaklık Çıkışının kaldırılması gibi uzunca bir süreye ve kademeli bir yapıya bürünerek MP3 ile AAC arasındaki geçiş tamamlanacaktır.

MP3 Formatı Emekliye Ayrılıyor, AAC Formatı Ön Plana Alınıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir