MXene Teknolojisi İle Saniyeler İçin Şarj Olan Bataryalar Geliyor

Akıllı Telefonların en büyük sorunu olan Kısa Batarya Süreleri geliştirilmekte olan MXene Teknolojisi ile son bulacak gibi görünüyor.

Temel olarak haftalarca giden bir batarya üretmek henüz tam olarak sağlıklı ve güvenli bir şekilde mümkün değil.

Ancak yapılan bazı araştırmalar sayesinde pillerin dolayısıyla da bataryaların birkaç saniye içinde şarj olmasını sağlayacak olan MXene Teknolojisi üzerinde çalışmalar devam ediyor.

 

MXene Teknolojisi

 

Bilimsel Çalışmalara Devam Ediliyor

Günümüzde ortalama olarak Hızlı Şarj destekli bir batarya 1.5 – 2 saat gibi bir sürede %0 batarya oranından %100 batarya oranına çıkabiliyor.

Drexel Üniversitesi tarafından üzerindeki çalışmalar devam eden MXene Teknolojisi ise bu süreyi aynı batarya için birkaç saniye gibi bir süreye indirebiliyor.

ABD merkezli olarak kurulan Drexel Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği profesörlerinden Yury Gogotsi önderliğinde devam ettirilen araştırmalarda devrimsel elektrot tasarımı ön plana çıkmaya başladı.

Geleneksel bataryalardan ayrılan bir nanomalzeme ile üretilen bataryalarda iyonların hareket hızları yükseltilebiliyor ve bu sayede batarya dolum süreleri bir anda saniyeler seviyesine indirilebiliyor.

 

MXene Teknolojisi Ürünleri

 

Notebook ve Elektrikli Otomobillerde de Kullanılabilir

2011 yılından bu yana üzerinde geliştirmelerin ve analizlerin devam ettiği MXene Teknolojisi eğer başarılı bir şekilde aktif yaşama uyarlanabilirse sadece Akıllı Telefon veya Tablet PC ürünleri değil Notebook ve Elektrikli Otomobillerde bu teknolojiden yararlanabilecek.

Şuan ortalama bir Elektrikli Otomobil için Batarya Dolum süreleri min 3 – 4 saatten başlarken bu teknoloji sayesinde belki de bir benzin dolum süresinden daha kısa sürede Batarya Dolumu gerçekleştirilebilecek.

Şu aşamaya kadar oldukça başarılı bir şekilde yürütülen MXene Projesi eğer aksi bir durum söz konusu olmazsa önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak hayatımıza girmeye başlayabilir.

 

MXene

MXene Teknolojisi İle Saniyeler İçin Şarj Olan Bataryalar Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir