N11.com’un Siren İçerikli Bildirimi İnternette Tepki Görmeye Başladı (N11 Açıklama Yaptı)

N11.com tarafından gece yarısına az bir zaman kala Mobil Uygulama üzerinden gönderdiği Siren içerikli bildirimi birçok kullanıcının canını sıkmış durumda.

N11.com adresi tarafından gönderilen bildirimdeki Siren ifadesini her yıl 10 Kasım Atatürk’ün Anma Günü kapsamında 09’u 5 geçe Çalan Sirenlere bir gönderme olarak algılayan kullanıcılar internet üzerinden N11.com için Özür Dilesin Kampanyası başlatmış durumdalar.

Konuyla alakalı olarak gece yarısından sonra N11.com tarafından Ekşi Sözlük baz alınarak bir açıklama yapılmıştır. Açıklama ile alakalı olarak sabah saatlerinde tarafımıza da bir bilgi metni gönderilmiştir. İlgili açıklamayı yazımızın hemen sonunda bulabilirsiniz.

PR süreçlerinin ciddi riskler taşıdığını, özellikle de ülkemizde her kesimden insanın, gündemin ve değerlerin takip edilerek ciddi anlamda üzerinde kafa patlatılarak yapılması gerektiğini, bir SMS metninden bile bir firma için ciddi bir Pazarlama ve Reklam Krizi yaşanabileceğinin canlı kanıtını bu gece görmüş olduk.

 

N11.com tarafından gönderilen Siren Bildirimi ise şu şekilde;

11.11’e Dakikalar Kaldı

İçimize sinmedi, rahatsız olabileceğini göze alarak – en azından siren çalmayarak – mesaj atıyoruz. Saat 00.00 itibari ile özel indirimli ürünler sayfası açılacak, web & mobil süper fırsat…

 

N11.com Bildirim

 

Siren İfadesi Tepkilere Sebep Oldu

Özellikle son yıllarda Atatürk Düşmanları tarafından 09:05’de çalan sirenler üzerinden birçok eleştiri gündeme getirilmekte, tüm Türkiye’de aynı dakikada çalan bu sirenlerin sesi sebebiyle rahatsızlık duydukları ifade edilmekte idi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e her türlü saygısızlığı yapan bu kişilerin elbette ki bu eleştirisi en düşük eleştirilerden birisi idi. Ancak bu siren meselesinin tam da 10 Kasım akşamı, N11.com gibi bir site tarafından kullanılması birçok kişinin de tepki göstermesine sebep oldu.

 

Ekşi Sözlük üzerinden açılan konuya gelen bazı mesajlar şu şekilde.

 

Büyük bir skandala imza atan e-ticaret sitesi. Derhal özür dilemeliler. Bu ülkenin kurucu liderine her fırsatta saldırmak nasıl bi hastalıklı zihniyetin ürünüdür?

tumuyasi

 

İçeriden veya dışarıdan n11’e karşı yapılmış bir saldırı değilse ne yapmayı amaçladıklarını anlamadım.

İndirim kuponlarınızı, ulu önder’in öğretilerine değişecek değiliz.

Yazarken ellerini birakan herif

 

Derhal özür dilenmesi gereken rezalettir. terbiyesizliğin, ahlaksızlığın, saygısızlığın lüzumu yoktur.

Babamukuru

 

Kasti yapıldığını düşünmediğim mevzu. Büyük ihtimalle dijital pazarlamacıların iş yorgunluğu ve heyecan nedeniyle günün anlam önemi fark edilmeden attıkları notification’ın kurbanı oldu koca firma. Linç kültürünü seviyoruz…

Reklam müziklerinde de “sirenler çalıyooo” diye bir slogan var, oraya gönderme yaparken sı***klarını düşünüyorum.

kemoterapist

 

10 Kasımı kastederek attıklarını sanmıyorum ama büyük salaklık olduğu kesin. Yine de midemi bulandırmaya yetti, alışveriş yapmayı düşünmüyorum.

62

 

Yok, biz Atatürk için çalan siren sesinden rahatsız değiliz. Evet, mutsuzuz o öldü diye. Daha çok yaşasaydı da sizin gibi saygısızların neneleri dedeleri saygılı olmayı öğrenseydi.

besteciselin

 

Başlıkta “fake” kelimesini arattım ve sonuç sayısı sıfır. Söz konusu ekran görüntüsünün fake olup olmadığıyla ilgili tek bir tartışma yapılmadı mı yani? Kimse hadi canım böyle bir iğrençlik olamaz demedi mi? ekran görüntüsünün gerçeği yansıtıp yansıtmadığıyla ilgili yeşillenmek isteyeceğim. Zira böyle iğrençlik olamaz. Yandaş holding olabilirsin ama %50+’ya oynama stratejisine girip insanlıktan çıkamazsın. Firmadan gelecek açıklamayı merakla bekliyorum. Eğer herhangi bir açıklama gelmezse durum belli demektir.

kac yasina gelmisin nelerle ugrasiyorsun

 

N11.com 11.11 Sirenler Çalıyor

 

N11 Sirenler Çalıyor İfadesi İle Reklam Çalışması Başlatmıştı

N11.com tarafından 11.11 İndirimleri için günlerdir devam eden reklam kampanyasında Sirenler Çalıyor ifadesi sıkça kullanılmıştı. N11.com tarafından yürütülen Reklam Kampanyasının bir sloganı olan bu ifadenin tam da 10 Kasım’ın akşamında bir bildirimle kullanıcılara gönderilmesi ise aslında Dijital Pazarlamanın ne kadar ince bir çizgide ilerlediğinin göstergesi.

Gönderilen mesajda Siren yerine “Sessiz Bir Bildirim İle” gibi bir ifade kullanılmış olsa şuan sosyal medyada giderek artan bu tepkilerin hiçbirisi ortaya çıkmamış olacaktı. N11 tarafından yürütülen reklam kampanyasındaki Siren ifadesi her ne kadar masumane bir duruş sergilese de son dönemde artan 10 Kasım’daki Siren Çalma tepkileri ile üst üste gelince ciddi bir kriz halini aldı.

Gün içerisinde N11.com tarafından yapılacak açıklamayı yine bu sayfa üzerinden sizlere duyuruyor olacağız.

 

N11.com Konuyla Alakalı Açıklama Yayınladı

Konuyla alakalı olarak Ekşi Sözlük üzerinden bir açıklama yapan N11.com bizim de ifade ettiğimiz gibi Yanlış Anlaşıldığını belirtmiş durumda. Yayınlanan açıklamanın tam metni ise şu şekilde.

Değerli Kamuoyuna,

Bu gece saat 00:00’da uygulamamızdan atılan bildirimle ilgili açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Öncelikle, şu an derin bir üzüntü yaşadığımızı tüm samimiyetimizle sizlerle paylaşmak isteriz.

Gece yarısı rahatsızlık vermemek amacıyla sessiz modda gönderilen bildirim metnine, kampanya temamız olan “siren” kavramını konu etmek, aziz ata’mızın hatırasına sahip çıktığımız bu günde maalesef çok yanlış anlaşılmış ve yanlış yorumlanmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e ve onun ilkelerine bağlılığımız bizim en vazgeçilmez değerlerimizden biri iken, bu talihsiz durumla karşılaştığımız için oldukça üzgünüz. bu yanlış anlaşılmaya mahal veren bildirimden dolayı içtenlikle özür dileriz.

n11.com

 

Yazımızda da belirttiğimiz gibi “N11.com Sirenler Çalıyor” teması kapsamında atılmak istenen bir bildirim, belki bir anlık dalgınlık belki de konunun bu alana çekileceğinin düşünülmemesi sebebiyle ciddi bir krize dönüşmüş durumda.

Konuyla alakalı olarak N11 nezdinde tüm Global ve Yerel firmaların reklam süreçlerinde her detayı göz önüne alarak çalışma yapmalarının da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Genelde hep diken üstünde olan bir ülke olmamızdan ötürü bu tarza ufak ifadeler bile markaların PR süreçlerine ciddi zararlar verebiliyor.

N11.com’un Siren İçerikli Bildirimi İnternette Tepki Görmeye Başladı (N11 Açıklama Yaptı)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 11 Kasım 2018, 21:56

    Atatürk’e saygısızlık yaparak nefret gösterileri ile satış yapabilmeyi ,reklam yapmayı hedeflediniz..bu kadarmı vizyonunuz…??????

  2. Ne guzel dunya yapin yapin agzinizdan ciksin yazin soyleyin sonra bir kulp bulun zaten bizlerde maliz ya yeriz ayrisim yok heekez