Netflix Türkiye’de Yayına Devam Edebilmek İçin Gerekli Başvuruyu Yaptı

Yerel Yasalara saygılı olduklarını her fırsatta dile getiren Netflix firması Türkiye’de yayın yapabilmesi için gerekli olan Lisans ve İzinler için RTÜK’e gerekli başvuruları yaptı.

RTÜK Başkanı Ebubekir ŞAHİN tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre aralarında Netflix, Blu TV, Puhu TV, Turkcell TV+, Vodafone TV, BeinConnect ve Tivibu gibi 600’e yakın yayıncı Lisans ve İzin işlemleri için RTÜK’e gerekli başvuruları yapmış durumda.

RTÜK ilerleyen günlerde yapılan başvurulara istinaden firmalara Dijital Yayın Lisanslarını vererek bir anlamda RTÜK Denetimi kapsamına alıyor olacak dijital kanalları.

 

RTÜK - Radyo ve Televizyon Üst Kurumu

 

Netflix Türkiye “Lisans Başvurumuzu Yaptık…”

Netflix Türkiye tarafından yapılan açıklamada da gerekli Lisans Başvurusunun yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Netflix Türkiye tarafından yapılan basın açıklaması aşağıdaki gibidir.

 “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Saygılarımızla,”

 

Netflix

 

RTÜK Denetleme Diyor, Gerçekte İse Sansürler Geliyor

Her ne kadar RTÜK tarafından bu yeni düzenlemenin bir Denetleme Süreci olduğu ifade edilse de günün sonunda bu lisans işlemleri kanalar için bir sansür sürecinin de başlangıcını oluşturuyor.

Bu günden sonra Dijital Kanal olarak ifade edilen bu kanallar üzerinden yapılan tüm yayınlar RTÜK Denetiminden geçecek. Yani RTÜK tarafından kabul görmeyen her türlü yayın ve içerik için firmalara cezalar verilmeye başlanacak.

Bu sürecin bir sonraki adımında ise kanallar sırf RTÜK üzerinden ceza yememek için günümüzdeki TV Kanallarında olduğu gibi otomatik olarak Oto Denetleme süreçlerini hayata geçirecekler.

Bu süreçte en başta RTÜK tarafından kabul edilmeyen Sansür Sürecinin başlaması anlamına gelecek. Bugün TV Kanallarında özellikle yabancı filmlerin yarısının farklı cezalar yememek için kanallar tarafından kesildiğini görebiliyoruz.

Sürecin bir sonraki adımında Dijital Kanalların da RTÜK çemberinden geçerek günümüzdeki TV Kanalları moduna girmesinden korkuluyor.

Netflix Türkiye’de Yayına Devam Edebilmek İçin Gerekli Başvuruyu Yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir