Netflix Türkiye’de Yayına Devam Edebilmek İçin Gerekli Başvuruyu Yaptı

Netflix Türkiye’de Yayına Devam Edebilmek İçin Gerekli Başvuruyu Yaptı

Daha önce de Yerel Yasalara saygılı olduklarını sıklıkla ifade eden Netflix firması Türkiye’de yayın yapabilmesi için gerekli olan Lisans ve İzinler için RTÜK’e gerekli başvuruları yaptı.


Daha önce de Yerel Yasalara saygılı olduklarını sıklıkla ifade eden firması Türkiye’de yayın yapabilmesi için gerekli olan Lisans ve İzinler için ’e gerekli başvuruları yaptı.

Başkanı Ebubekir ŞAHİN tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre aralarında , Blu TV, Puhu TV, Turkcell TV+, Vodafone TV, BeinConnect ve Tivibu gibi 600’e yakın yayıncı Lisans ve İzin işlemleri için ’e gerekli başvuruları yapmış durumda.

ilerleyen günlerde yapılan başvurulara istinaden firmalara Dijital Yayın Lisanslarını vererek bir anlamda Denetimi kapsamına alıyor olacak dijital kanalları.

 

RTÜK

 

Türkiye “Lisans Başvurumuzu Yaptık…”

Türkiye tarafından yapılan açıklamada da gerekli Lisans Başvurusunun yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Türkiye tarafından yapılan basın açıklaması aşağıdaki gibidir.

 “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

 

 

Denetleme Diyor, Gerçekte İse Sansürler Geliyor

Her ne kadar tarafından bu yeni düzenlemenin bir Denetleme Süreci olduğu ifade edilse de günün sonunda bu lisans işlemleri kanalar için bir sansür sürecinin de başlangıcını oluşturuyor.

Bu günden sonra olarak ifade edilen bu kanallar üzerinden yapılan tüm yayınlar RTÜK Denetiminden geçecek. Yani RTÜK tarafından kabul görmeyen her türlü yayın ve içerik için firmalara cezalar verilmeye başlanacak.

Bu sürecin bir sonraki adımında ise kanallar sırf RTÜK üzerinden ceza yememek için günümüzdeki TV Kanallarında olduğu gibi otomatik olarak Oto Denetleme süreçlerini hayata geçirecekler.

Bu süreçte en başta RTÜK tarafından kabul edilmeyen Sansür Sürecinin başlaması anlamına gelecek. Bugün TV Kanallarında özellikle yabancı filmlerin yarısının farklı cezalar yememek için kanallar tarafından kesildiğini görebiliyoruz.

Sürecin bir sonraki adımında Dijital Kanalların da RTÜK çemberinden geçerek günümüzdeki TV Kanalları moduna girmesinden korkuluyor.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
Bumerang - Yazarkafe

DMCA.com Protection Status