New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

Samsung tarafından pazara sürülen Samsung Galaxy S5 modeli ile HTC tarafından pazara sürülen New HTC One M8 modelini bir karşılaştıralım istedik. Bakalım nasıl sonuçlar çıkacak. Öncelikle şunu net olarak belirtmemiz gerekiyor ki iki modelinde Yazılımsal ve Donanımsal anlamda birbirilerine üstünlük sağladıkları noktalar elbette olacaktır. Buradaki karşılaştırma da ise genelde Donanımsal olarak karşılaştırma yapıyor olacağız. Firmaların […]Samsung tarafından pazara sürülen modeli ile HTC tarafından pazara sürülen New modelini bir karşılaştıralım istedik. Bakalım nasıl sonuçlar çıkacak.

Öncelikle şunu net olarak belirtmemiz gerekiyor ki iki modelinde Yazılımsal ve Donanımsal anlamda birbirilerine üstünlük sağladıkları noktalar elbette olacaktır. Buradaki karşılaştırma da ise genelde Donanımsal olarak karşılaştırma yapıyor olacağız.

Firmaların Yazılım bazlı olarak cihazlara devamlı ekleme ve çıkarmalar yaptığını göz önüne alırsak iki modelin Yazılımsal olarak çok net bir biçimde karşılaştırılmasının zor olacağını görebiliriz.

 

Özellik New
İşlemci2,3 GhzDört Çekirdek2,5 GhzDört Çekirdek
Ram2 GB2 GB
Dahili Depolama16/32 GB16/32 GB
Micro SD Kart128 GB128 GB
Ekran Boyutu5,0 inç5.1 inç
Ekran ÇözünürlüğüFull HD (1920×1080)Full HD (1920×1080)
PPI Değerleri441432 ppi
Ekran TürüSuper LCD3Super AMOLED
Arka Kamera4 UP16MP
Ön Kamera5 MP2 MP
Video ÇekimiFull HDFull HD
Batarya2600 mAh2800 mAh
Kasa YapısıAlüminyumPlastik
Android Sürümü4.4.2 Kit Kat4.4.2 Kit Kat
IP SertifikasıYokIP67
NFCVarVar
Bluetooth 4.0VarVar
  HTC M7 One Modelinin Yeni Serisi HTC M8 Hazırlanmaya Başlandı

 

Genel olarak bakıldığında modeli İşlemci Hızı ve IP67 Sertifikası ile ön plana çıkarken New modeli de Alüminyum Kasa ve 5 MP Ön Kamera ile ön plana çıkmayı başarıyor.

Diğer konularda ise birbirlerine oldukça yakın konumlarda yer alan iki modelin detaylı kıyaslamaları ise ürünlerin resmen satışa çıkması ile yapılacak olan testler sonucu belli olacak gibi görünüyor.

New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması
New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S5 mi, HTC One M8 Mi?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Özellikle Samsung ve HTC gibi iki marka karşı karşıya kalınca cevap vermek daha da zor oluyor.

Ancak şurası kesin bir durum. HTC özellikle elde sağlam durması ve o hissi uyandırması ile bir adım öne çıkarken, Samsung firmasının da ürünleri için istemediğiniz kadar aksesuar sunması bir adım öne çıkması anlamına geliyor.

 

HTC One M8 ile Samsung Galaxy S5 Fiyat Karşılaştırması

Ancak Samsung Galaxy S5 modelini çıkar çıkmaz alanlar için her zaman yaşanan bir sorun yine yaşanacak gibi. Samsung çok fazla model ürettiği için bir modelin fiyatı 1-2 ay içerisinde %25 düşüş gösterebiliyor. 2000 TL den satılan bir cihaz 2 ay sonra 1600 TL seviyelerine düşebiliyor.

Ancak HTC fiyatlarını üstte tutma taraftarı. Misal bir önceki seri olan HTC One serisinin halen satış fiyatı 1700 – 1900 TL arasında değişiyor. Oysa aynı dönemin ürünü olan Samsung Galaxy S4 modeli aylar öncesinden 1400 TL bandına indi.

Aynı durum HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 modelleri arasında da yaşanacak gibi görünüyor. İki modelin de pazara 2000 – 2250 TL civarındaki bir fiyattan giriş yapması bekleniyor. Ancak Samsung firmasının bu noktada fiyat kırması çok uzun süremeyecek gibi görünüyor.

 

HTC One Kullananlar HTC One M8 Modelinden Vaz Geçmez

Samsung firması henüz kendi sadık müşteri kitlesini tam oturtmuş durumda değil. Bunun sebebi de tepede çok fazla farklı isimle ürün üretmesi.

Galaxy S5, Galaxy Note 3, Galaxy S5 Active, Galaxy Note 3 NEO gibi birçok model ile tepede yer alan firma daha fazla satarken daha az sadık müşteri sahibi oluyor.

HTC firması ise senede bir Tepe Model pazara sürerek kendi kullanıcı kitlesini yaratmayı başarmış gibi görünüyor. Özellikle HTC One ile başlayan Sağlamlık serisi HTC One M8 ile de devam edecek ve kullanıcı HTC modellerinden vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

 

Ses ve Kasa Yapısıyla İbre HTC One M8 Modelinden Yana

Özellikle Çift Hoparlör Sistemi ve Alüminyum Kasası ile pazara çıkan nadir modellerden birisi olan HTC One M8 modelinin Samsung Galaxy S5 modelinden bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında Derinlik Kazanmış Fotoğraflar için sunulan ikincil kamera, Samsung S-View Kılıflara rakip olması açısından üretilmeye başlanılan DotView Kılıflarda oldukça başarılı sonuçlar vermiş durumda.

iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status