New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Samsung tarafından pazara sürülen Samsung Galaxy S5 modeli ile HTC tarafından pazara sürülen New HTC One M8 modelini bir karşılaştıralım istedik. Bakalım nasıl sonuçlar çıkacak.

Öncelikle şunu net olarak belirtmemiz gerekiyor ki iki modelinde Yazılımsal ve Donanımsal anlamda birbirilerine üstünlük sağladıkları noktalar elbette olacaktır. Buradaki karşılaştırma da ise genelde Donanımsal olarak karşılaştırma yapıyor olacağız.

Firmaların Yazılım bazlı olarak cihazlara devamlı ekleme ve çıkarmalar yaptığını göz önüne alırsak iki modelin Yazılımsal olarak çok net bir biçimde karşılaştırılmasının zor olacağını görebiliriz.

 

Özellik  New HTC One M8 Samsung Galaxy S5
İşlemci 2,3 GhzDört Çekirdek 2,5 GhzDört Çekirdek
Ram 2 GB 2 GB
Dahili Depolama 16/32 GB 16/32 GB
Micro SD Kart 128 GB 128 GB
Ekran Boyutu 5,0 inç 5.1 inç
Ekran Çözünürlüğü Full HD (1920×1080) Full HD (1920×1080)
PPI Değerleri 441 432 ppi
Ekran Türü Super LCD3 Super AMOLED
Arka Kamera 4 UP 16MP
Ön Kamera 5 MP 2 MP
Video Çekimi Full HD Full HD
Batarya 2600 mAh 2800 mAh
Kasa Yapısı Alüminyum Plastik
Android Sürümü 4.4.2 Kit Kat 4.4.2 Kit Kat
IP Sertifikası Yok IP67
NFC Var Var
Bluetooth 4.0 Var Var

 

Genel olarak bakıldığında Samsung Galaxy S5 modeli İşlemci Hızı ve IP67 Sertifikası ile ön plana çıkarken New HTC One M8 modeli de Alüminyum Kasa ve 5 MP Ön Kamera ile ön plana çıkmayı başarıyor.

Diğer konularda ise birbirlerine oldukça yakın konumlarda yer alan iki modelin detaylı kıyaslamaları ise ürünlerin resmen satışa çıkması ile yapılacak olan testler sonucu belli olacak gibi görünüyor.

New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması
New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S5 mi, HTC One M8 Mi?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Özellikle Samsung ve HTC gibi iki marka karşı karşıya kalınca cevap vermek daha da zor oluyor.

Ancak şurası kesin bir durum. HTC özellikle elde sağlam durması ve o hissi uyandırması ile bir adım öne çıkarken, Samsung firmasının da ürünleri için istemediğiniz kadar aksesuar sunması bir adım öne çıkması anlamına geliyor.

 

HTC One M8 ile Samsung Galaxy S5 Fiyat Karşılaştırması

Ancak Samsung Galaxy S5 modelini çıkar çıkmaz alanlar için her zaman yaşanan bir sorun yine yaşanacak gibi. Samsung çok fazla model ürettiği için bir modelin fiyatı 1-2 ay içerisinde %25 düşüş gösterebiliyor. 2000 TL den satılan bir cihaz 2 ay sonra 1600 TL seviyelerine düşebiliyor.

Ancak HTC fiyatlarını üstte tutma taraftarı. Misal bir önceki seri olan HTC One serisinin halen satış fiyatı 1700 – 1900 TL arasında değişiyor. Oysa aynı dönemin ürünü olan Samsung Galaxy S4 modeli aylar öncesinden 1400 TL bandına indi.

Aynı durum HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 modelleri arasında da yaşanacak gibi görünüyor. İki modelin de pazara 2000 – 2250 TL civarındaki bir fiyattan giriş yapması bekleniyor. Ancak Samsung firmasının bu noktada fiyat kırması çok uzun süremeyecek gibi görünüyor.

 

HTC One Kullananlar HTC One M8 Modelinden Vaz Geçmez

Samsung firması henüz kendi sadık müşteri kitlesini tam oturtmuş durumda değil. Bunun sebebi de tepede çok fazla farklı isimle ürün üretmesi.

Galaxy S5, Galaxy Note 3, Galaxy S5 Active, Galaxy Note 3 NEO gibi birçok model ile tepede yer alan firma daha fazla satarken daha az sadık müşteri sahibi oluyor.

HTC firması ise senede bir Tepe Model pazara sürerek kendi kullanıcı kitlesini yaratmayı başarmış gibi görünüyor. Özellikle HTC One ile başlayan Sağlamlık serisi HTC One M8 ile de devam edecek ve kullanıcı HTC modellerinden vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

 

Ses ve Kasa Yapısıyla İbre HTC One M8 Modelinden Yana

Özellikle Çift Hoparlör Sistemi ve Alüminyum Kasası ile pazara çıkan nadir modellerden birisi olan HTC One M8 modelinin Samsung Galaxy S5 modelinden bir adım öne geçtiğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında Derinlik Kazanmış Fotoğraflar için sunulan ikincil kamera, Samsung S-View Kılıflara rakip olması açısından üretilmeye başlanılan DotView Kılıflarda oldukça başarılı sonuçlar vermiş durumda.

New HTC One M8 & Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir