NFC Teknolojisi Olmazsa Olmazlar Arasına Giriyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Bir dönemlerde SMS nasıl bir standart haline geldiyse gelişen teknoloji ve sağladığı yararlar ile NFC (Yakın Alan İletişimi) Teknolojisi de önümüzdeki senelerde bir standart halini alacak gibi görünüyor.

Pazara sunulan Android, BlackBerry OS, Windows Phone ve diğer İşletim Sistemlerinin tamamı son senelerde ismini sıkça duyduğumuz NFC Teknolojisi üzerine desteklerini veriyor ve ek çalışmalar yapıyorlar. Mobil Cihaz Üreticisi firmalarda yeni modellerinin neredeyse tamamında NFC Teknolojisini kullanmaya başladılar.

Pazardaki ön görülere göre 2017 senesine gidilmeden Mobil Teknoloji alanında çok farklı bir sistem geliştirilmez ise NFC Sistemi en fazla kullanılan Mobil Uygulamalardan birisi haline gelecek.

Bu noktada hem ödeme yapma hem de sanal kimlik çalışmaları ile gelecek senelerde Cüzdan Taşıma yerine NFC Teknolojisine sahip bir cihaz taşımak bile yeterli gelebilecek. Tamamen Online sistemler üzerinden kimlik doğrulama ve ödeme yapma gibi birçok işlem hızlı ve kolay bir biçimde yapılabilecek.

NFC-Teknolojisi
NFC-Teknolojisi

NFC (Yakın Alan İletişimi) Nedir?

NFC yani Near Field Communication ve Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC teknolojisi temelde, NFC standartlarına uyumlu elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlar.

NFC Sistemi Kullanım Alanları

  • Temassız kart okuyucuların olduğu her yerde ödeme,
  • Akıllı poster veya akıllı billboard’lardan bilgi ve özel indirimler alma; kampanyalardan yararlanma,
  • Ulaşım, otopark, konser, maç biletlerini saklama,
  • Bina girişleri için kişisel bilgileri saklama,
  • Çektiğiniz fotoğrafı NFC uyumlu yazıcıya veya ekrana direk gönderme,
  • Diğer NFC uyumlu cep telefonları ile kartvizit paylaşma
  • Kimlik İşlemleri gereken yerlerde
  • ve daha pek çok noktada Ödeme, Paylaşma, Doğrulama işlemleri için kullanılabilir.

NFC Sisteminin Tarihçesi

2002 yılının sonlarında Sony ve Philips ortaklığında geliştirilmiş ve ISO/IEC tarafından 8 Aralık 2003 tarihinde standart olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2004 tarihinde Nokia, Sony ve NXP tarafından NFC Forum, NFC teknolojisinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için kurulmuştur.

Benzer Teknolojik Çalışmalar

Benzer kablosuz iletişim teknolojileri IrDA, Bluetooth, WiFi, ZigBee’den çok daha kısa mesafeli (2-4 santimetre kadar) bir menzile sahip olan teknoloji, Bluetooth ve WiFi gibi nispeten yeni iletişim teknolojilerinden daha düşük bir bant genişliği sunmaktadır.

NFC Teknolojisinin Hedefindeki Kullanıcı Kitlesi

Bant genişliği ve menzilin darlığının temel nedeni kullanıcı tecrübesini iyileştirmektir. Zîrâ NFC teknolojisi, cihazların birbirlerine dokunacak kadar yaklaştıkları zaman etkin olmakta ve cihazların birbirleri ile konuşabilmelerini ancak bu şartlar altında sağlamaktadır. Bu durum cihaz sahipleri için psikolojik rahatlık, kullanım kolaylığı ve de güvenlik sağlamaktadır.

NFC Teknolojisi Standartları

Şu anda NFC ile ilgili Dünya çapında kabul edilmiş iki standart bulunmaktadır:

ISO/IEC 18092/ECMA-340 : Near Field Communication Interface and Protocol-1 (NFCIP-1)

ISO/IEC 21481/ECMA-352 : Near Field Communication Interface and Protocol-2 (NFCIP-2)

NFC Teknolojisi Hayatımızın Her Alanında
NFC Teknolojisi Hayatımızın Her Alanında

Akıllı Telefon alımı yaparken NFC Teknolojine sahip olup olmadığını öğrenmeniz gelecek günlerde pazara çıkacak yeni çalışmalara uzak kalmamanızı sağlayacaktır. Ayrıca NFC sayesinde paylaşımlarda bulunmakta oldukça hızlı ve kolay bir hal alacaktır.

NFC Teknolojisi Olmazsa Olmazlar Arasına Giriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir