Nissan Robot Taksi Easy Ride 2020 Yılında Yollarda Olacak

Nissan ve DeNA firmaları tarafından tasarlanan ve Yapay Zekâ ile akıllandırılan Robot Taksi Easy Ride 2018 yılında deneme sürüşlerine başlayarak 2020 yılında yollardaki yerini almış olacak.

Yapay Zekâ, İnternet ve Otonom Sürüş teknolojilerini bir araya getiren Elektrikli bir motora sahip olan Easy Ride ilk etapta Akıllı Taksi ya da Robot Taksi adıyla yolcu taşımacılığı için kullanılacak.

Mart 2018’de test sürüşlerine başlanması planlanan aracın yapılacak olan iyileştirmeler ve ortaya çıkacak olan hatalardan arındırılması ile Nissan firmasının 2020 gibi bu modeli satışa sunması planlanıyor.

Nissan Robot Taksi Easy Ride

Easy Ride İçin Nissan ve DeNA Şirketleri Ortaklaşa Çalışıyor

NISSAN Motor Co. Ltd. ve DeNA Co., Ltd. birlikte geliştirdikleri yeni robot taksi modeli olan Easy Ride serisi Nissan firmasının Otomotiv Becerileri ve DeNA firmasının  İnternet ve Yapay Zeka çalışmaları ile harmanlanarak hazırlanmış durumda.

Yapılan çalışmalar ile müşteriden alınan konum bilgisi İnternet ve GPS sistemleri ile analiz edilerek en kısa sürede kişinin belirlenen konuma ulaşmasını sağlamak adına geliştirilmiş bir yönetim sistemi araçta yer alacak.

Aynı sistem müşteri memnuniyetini sağlamak ve son aşama olan Ödeme gibi konularda da gerekli işlemleri yaparak tüm yolculuğun sorunsuz bir halde gerçekleşmesini sağlayacak.

Yapılan çalışmalar ile bu sistemin bir Mobil Uygulama üzerinden tüketicilere sunulması bu sayede daha hızlı ve kolay bir kullanım senaryosunun ortaya çıkması hedefleniyor.

Sistem ayrıca kullanıcılara ilgi alanlarına uygun yerel hedefler veya gezi rotaları önerebiliyor. NISSAN ve DeNA birden fazla dil seçeneği sunmayı ve müşteri güvenliğini sağlamak için uzaktan izleme sistemi kullanmayı da planlıyor.

Easy Ride, mevcut ulaşım çözümlerini destekleyen yeni bir altyapı seçeneği olarak hizmete sunulacak.

Bu yıl otonom bir araç kullanarak teknik saha testi başlatan NISSAN ve DeNA, Mart ayında gerçekleştirilecek saha testi katılımcılarını 15 Ocak’a kadar Easy Ride web sitesi üzerinden işe alacak.

Testler 5 Mart 2018 ile 18 Mart 2018 tarihleri arasında Japonya’nın Yokohama kentinin Minatomirai bölgesinde gerçekleşecek.

Nissan Robot Taksi Easy Ride

Türkiye İçin Süreçler Çok Daha Uzun Olacaktır

Ülkemizde henüz Otonom Sürüş için ne yollar nede sürücüler pek uygun değil. Birçok noktada standartlara uygun olmayan yolların mevcut olması ve bu yollarda kurallara riayet etmeyen şoförlerin bulunması Otonom Sürüş için en büyük engellerin başında geliyor.

Easy Ride modelinin ülkemizde Robot Taksi olarak aktif olarak kullanıma başlanma süresi Dünya üzerindeki süreçten 5-10 yıl daha sonra olacaktır muhtemelen.

O sebeple de bu aracı sadece fuarlarda görebiliriz gibi geliyor yakın süreç için.

Nissan Robot Taksi Easy Ride 2020 Yılında Yollarda Olacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir