Nokia Asha 501 Modeli İle Asha Serisinde Yeni Döneme Geçiliyor

Nokia Asha serisi cihazlarını yeniliyor. Asha 501 ile yeni bir seri başlıyor. Lumia’dan esinlenen Nokia Asha 501 yeni Asha serisinin ilk telefonu olarak duyuruldu.

Yeni Asha platformu Nokia’nın birkaç sene önce duyurduğu Smarterphone özelliğine dayanmaktadır. Ayrıca Nokia’nın Fastlane dediği yeni bir özelliği de Asha 501 ile geliyor.

Yeni Nokia Asha 501 daha kaliteli ve ucuza gelmesi için bazı özellikleri değiştirilmiş. Daha az yer kaplasın diye MicroSim Kart kullanılmış. Dahili hafıza yerine 4 gb hafıza kartı kullanılmış istenirse 32 GB’a kadarda yükseltebilirsiniz.

Yeni Asha serisi Nokia’nın büyük umutlarla çıkardığı MeeGo işletim sisteminin küçük torunu oluyor. Nokia bu işletim sisteminde istediği başarıyı elde edemeyince rafa kaldırmıştı. Şimdi daha lite versiyonuyla Asha serisini üretmeye başladı.

 

Nokia Asha 501
Nokia Asha 501

 

Nokia Asha 501 modeli 3″ QVGA kapasitif dokunmatik ekranı 3.2 mp kamerası ve Lumia tarzı ana ekranı bulunuyor. Yalnız şunu belirtelim cihazda 3G yok bu yüzden EDGE internet bağlantısı var. Dahili FM radyosu bulunan Asha 501’de Wi-Fi Bluetooth ve USB gibi özellikler standart olarak geliyor. Yalnız GPS özelliği yok. İşletim sistemi olarakta Asha Software kullanılmış.

Fiyat olarak 100 Dolar civarında satışa sunulacak olan Asha 501’in çift sim kartlı olanı da olacakmış. Türkiye’de de 150-200 Dolar civarı bir fiyatla satılması bekleniyor

 

Nokia Asha 501 Modeli İle Asha Serisinde Yeni Döneme Geçiliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir