Nokia İmparatorluğu Mali Düşüşe Geçti, Çöküş Başladı

Yıllarca Cep Telefonu alanında liderliği kimseye bırakmayan Nokia firması Akıllı Telefon pazarının dünyaya hâkim olmasından sonra attığı yanlış adımlar ile bir anda çöküşün başlangıcına kadar geldi. Son 16 yılın en düşük değerlerine gerilene Nokia firması özellikle Microsoft firması ile yaptığı anlaşmalardan sonra her gün biraz daha geriye gitmeye başladı.   Apple ile baştan beri rekabet […]Yıllarca Cep Telefonu alanında liderliği kimseye bırakmayan firması Akıllı Telefon pazarının dünyaya hâkim olmasından sonra attığı yanlış adımlar ile bir anda çöküşün başlangıcına kadar geldi.

Son 16 yılın en düşük değerlerine gerilene firması özellikle Microsoft firması ile yaptığı anlaşmalardan sonra her gün biraz daha geriye gitmeye başladı.

Nokia Giderek Kan Kaybediyor
Giderek Kan Kaybediyor

 

Apple ile baştan beri rekabet içerisinde olan Nokia firması Google tarafından çıkarılan Android İşletim Sistemine de sıcak bakmayınca Symbian ile yola devam kararı alınmıştı.

Ancak CEO görevine şirketin çoğunluk hisselerini elinde bulunduran Stephan ELOP geçince işler bir anda değişti.

Eski bir Microsoft çalışanı olan ELOP ilk iş olarak Nokia firmasının yıllanmış işletim sistemini bir kenara atarak Microsoft Phone İşletim Sistemine geçişi başlattı. Bu kapsamda hızlı bir operasyon yaparak yeni işletim sistemine sahip Akıllı Telefonları da pazara sunmaya başladı.

Arka planda ise Symbian İşletim Sistemi yavaş yavaş yok edilmeye, yeni modellerde pek kullanılmamaya başlandı. Üzerinde çalışılan diğer açık kayna kodlu işletim sistemlerinden ise el ayak çekildi. MeeGo gibi işletim sistemleri terk edildi.

Ancak beklenilen patlama Microsoft ile gelmedi. Firma Microsoft İşletim Sistemine geçtikten sonra ürettiği ürünlerin satış rakamlarında dipleri görmeye başladı. Bu sırada da Samsung yaptığı atak ile Nokia’yı liderlik koltuğundan aldı.

Windows Phone 8 sürümünün tanıtılması ile daha yeni pazara sunulan Windows Phone 7 İşletim sistemine sahip Nokia cihazları bir anda değer kaybetmeye başladı. Bu durumda Borsa üzerinde düşüşlerin meydana gelmesine sebep oldu.

Bunun yanında 3 fabrikasından binlerce işçi çıkaran Nokia firması yaptığı zararı işçi azaltarak telefi etme yoluna gitmeye başladı. Son dönemde çıkan Nokia Satılacak iddiaları ise kullanıcıların gözünde biraz daha Nokia markasını geri plana itmeyi başardı.

Yılların getirdiği mali yapı sayesinde Nokia her ne kadar düşüşte olsa da bu düşüşten silkinip çıkma potansiyeline sahip. Ancak eline aldığı Microsoft kozunun çalışmadığını görmesi lazım. Pazarda çok tutulan İşletim Sistemlerinden birisine geçmesi gerek gibi görünüyor.

Şu aşamada tam anlamıyla Microsoft firmasına bağlı kalan, B planı olmayan, MeeGo İşletim Sistemini sonlandıran, Symbian İşletim Sistemini ise geri plana atan Nokia firmasının gelecek yıllarda düşüşe devam etmesi ve BlackBerry gibi bir dönem efsane olarak anılan ve yıkılmaya bir adım ötede duran bir firma haline gelmesi pek de olanaksız görünmüyor.

Kısacası Nokia firması acilen bir eylem planı gerçekleştirmesi, yeni cihazları pazara sunması ve Microsoft Çılgınlığından vazgeçmesi gerekiyor.

 

  Nokia’nın Girişi Seviyesi Modelleri 207, 208 ve Dual 208 Duyuruldu
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status