Nokia İmparatorluğu Mali Düşüşe Geçti, Çöküş Başladı

Nokia Giderek Kan Kaybediyor
Nokia Giderek Kan Kaybediyor

Yıllarca Cep Telefonu alanında liderliği kimseye bırakmayan Nokia firması Akıllı Telefon pazarının dünyaya hâkim olmasından sonra attığı yanlış adımlar ile bir anda çöküşün başlangıcına kadar geldi.

Son 16 yılın en düşük değerlerine gerilene Nokia firması özellikle Microsoft firması ile yaptığı anlaşmalardan sonra her gün biraz daha geriye gitmeye başladı.

Nokia Giderek Kan Kaybediyor
Nokia Giderek Kan Kaybediyor

 

Apple ile baştan beri rekabet içerisinde olan Nokia firması Google tarafından çıkarılan Android İşletim Sistemine de sıcak bakmayınca Symbian ile yola devam kararı alınmıştı.

Ancak CEO görevine şirketin çoğunluk hisselerini elinde bulunduran Stephan ELOP geçince işler bir anda değişti.

Eski bir Microsoft çalışanı olan ELOP ilk iş olarak Nokia firmasının yıllanmış işletim sistemini bir kenara atarak Microsoft Phone İşletim Sistemine geçişi başlattı. Bu kapsamda hızlı bir operasyon yaparak yeni işletim sistemine sahip Akıllı Telefonları da pazara sunmaya başladı.

Arka planda ise Symbian İşletim Sistemi yavaş yavaş yok edilmeye, yeni modellerde pek kullanılmamaya başlandı. Üzerinde çalışılan diğer açık kayna kodlu işletim sistemlerinden ise el ayak çekildi. MeeGo gibi işletim sistemleri terk edildi.

Ancak beklenilen patlama Microsoft ile gelmedi. Firma Microsoft İşletim Sistemine geçtikten sonra ürettiği ürünlerin satış rakamlarında dipleri görmeye başladı. Bu sırada da Samsung yaptığı atak ile Nokia’yı liderlik koltuğundan aldı.

Windows Phone 8 sürümünün tanıtılması ile daha yeni pazara sunulan Windows Phone 7 İşletim sistemine sahip Nokia cihazları bir anda değer kaybetmeye başladı. Bu durumda Borsa üzerinde düşüşlerin meydana gelmesine sebep oldu.

Bunun yanında 3 fabrikasından binlerce işçi çıkaran Nokia firması yaptığı zararı işçi azaltarak telefi etme yoluna gitmeye başladı. Son dönemde çıkan Nokia Satılacak iddiaları ise kullanıcıların gözünde biraz daha Nokia markasını geri plana itmeyi başardı.

Yılların getirdiği mali yapı sayesinde Nokia her ne kadar düşüşte olsa da bu düşüşten silkinip çıkma potansiyeline sahip. Ancak eline aldığı Microsoft kozunun çalışmadığını görmesi lazım. Pazarda çok tutulan İşletim Sistemlerinden birisine geçmesi gerek gibi görünüyor.

Şu aşamada tam anlamıyla Microsoft firmasına bağlı kalan, B planı olmayan, MeeGo İşletim Sistemini sonlandıran, Symbian İşletim Sistemini ise geri plana atan Nokia firmasının gelecek yıllarda düşüşe devam etmesi ve BlackBerry gibi bir dönem efsane olarak anılan ve yıkılmaya bir adım ötede duran bir firma haline gelmesi pek de olanaksız görünmüyor.

Kısacası Nokia firması acilen bir eylem planı gerçekleştirmesi, yeni cihazları pazara sunması ve Microsoft Çılgınlığından vazgeçmesi gerekiyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir