Nokia İsmi Birkaç Ay Sonra Yok Olabilir

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Microsoft firması tarafından satın alındıktan sonra bir bekleme sürecine giren Nokia firmasında neyin ne olacağı ise henüz kesinleşmiş değil.

Microsoft firmasının pazardaki satışlarına NOKİA ismi ile mi devam edeceği, Nokia ismini fes edip LUMİA markası ile mi devam edeceği veya tamamını geride bırakarak MİCROSOFT logosu ile mi devam edeceği henüz belirsizliğini koruyor.

 

Strateji Net Değil Ama LUMİA İle Devam Edilecek

Cnet’in tarafından yapılan habere göre Windows Phone yöneticisi Greg Sullivan’ın konu hakkındaki tam olarak net olmayan açıklamalar yapmış durumda

Sullivan’ın Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı açıklamalarda, Lumia adının yeni ürünlerde kullanılacağını doğrulamasına rağmen, Nokia adının geleceği hakkında açıklama yapmaktan kaçındığı bildiriliyor.

Nokia İsmi Birkaç Ay Sonra Yok Olabilir
Nokia İsmi Birkaç Ay Sonra Yok Olabilir

Nokia Tarihe Kavuşabilir

Microsoft firmasının satın alma sürecinden sonra kullanıcılara LUMİA markasına alışma süreci olarak belirlediği tarih sona erdikten sonra NOKİA markasını tamamen tedavülden kaldırabileceği gibi bir izlenim var.

Bu noktada da firmanın gelecek süreçte Microsoft Lumia ismi ile satışlara devam etmesi, Nokia isminin ise tarihteki büyük firmalar listesindeki yerini alması bekleniyor.

 

Nokia Markasına Olan İhtiyaç Azalıyor

Teknoloji editörlerine göre Microsoft’un Nokia markasını kullanmak zorunda olmasının önündeki engeller de giderek azalıyor. İlk satın alım gerçekleştiğinde Windows Phone’u pazarda yeniden güçlü kılmak isteyen şirket, Nokia’nın marka bilinilirliğinden büyük ölçüde yararlandı. Şimdi ise Windows Phone ve Lumia markalarının kendi başlarına ayakta durabilecek konuma geldikleri belirtiliyor.

 

Marka Hakkı Sadece 10 Yıllığına Microsoft Firmasında

Nokia ve Microsoft arasındaki anlaşmaya göre, Lumia ve Asha markalarının kullanım hakkı Microsoft’a geçmiş durumda. Bu iki markanın yanı sıra, Nokia markasının kullanım hakkı da 10 yıllığına Microsoft’ta bulunuyor. Bununla beraber Nokia, kendi markasını koruma hakkında da sahip. Bakalım yılların efsanesi mobil cihazlarda yaşamayı sürdürecek mi?

 

Nokia 10 Yıl Sonra Geri Dönebilir mi?

Geçiş süreci olarak belirlenen 10 yıllık sürenin sonunda Microsoft firmasından bağımsız olarak Nokia firmasının pazarda yeniden kendi varlığını sürdürmek istemesi gibi bir durum ortaya çıkabilir.

İsim hakkını geri alacak olan Nokia firmasının bu süreçten sonra Android İşletim Sistemi veya o dönem Popüler olan bir İşletim Sistemi ile yeniden Mobil Pazara Merhaba demesi pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Nokia İsmi Birkaç Ay Sonra Yok Olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir