Nokia Lumia Serisi İle Kötü Gidişe Dur Denildi

Son dönemde Android ve İOS karşısında zor günler geçiren ve Liderlik Koltuğunu Samsung firmasına kaptıran Nokia, Lumia ve Windows Mobile 8 İşletim Sistemi ile kötü gidişe bir dur demeyi başardı.

Nokia tarafından yapılan 2012 4. Çeyrek Açıklamasına göre Nokia Lumia serisi 2012 yılının Ekim – Kasım – Aralık döneminde 4.4 Milyon Adetlik bir satış rakamına ulaşmayı başardı. 2012 yılının 3. Çeyreği olan Temmuz – Ağustos – Eylül aylarında gerçekleşen Nokia Lumia satış rakamı ise 2,9 Milyon Adet olarak gerçekleşmişti. Yani neredeyse 2 katı bir satış artışı mevcut durumda.

Aynı şekilde Nokia Asha serisinde de 2012 yılının son 3 ayında iyi bir satış grafiği yakalamayı başaran Nokia firması 2012 senesinin Ekim – Kasım – Aralık aylarında 9,3 Milyon Adet Asha serisi, 2.2 Milyon Adette diğer modellerinden satma başarısı göstermiş durumda.

Nokia Lumia Serisi İle Kötü Gidişe Dur Denildi
Nokia Lumia Serisi İle Kötü Gidişe Dur Denildi

Toplam satışa baktığımızda ise Nokia 2012 senesinin son çeyreğinde 79,6 Milyon Adet telefon satışı gerçekleştirmiş ve 2,5 Milyar Euro gelir elde etmiş durumda. Bu gelirin 1,2 Milyar Euro luk kısmı ise Akıllı Telefon adını verdiğimiz alandan kazanmış durumda.

Samsung ve Nokia arasındaki kıyasıya savaş özellikle Windows Phone 8 İşletim Sisteminin biraz daha oturması ile yükselmeye başlayacak ve Tizen OS İşletim Sisteminin yerleşmeye başlaması ile de zirveye oturacak gibi görünüyor.

Nokia Lumia Serisi İle Kötü Gidişe Dur Denildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. ben de bir daha nokia almam diye düşünürken son bi kez daha alayım dedim ve lumia 920 aldım. gerçekten kamerası olsun, bilen göz olsun navigasyon olsun, ekran kalitesi olsun vede internette çok gezinmediğin sürece şarzı 3 günden fazladayanıyor, arkadaşlarım daha çıkmadan eleştiriyorlardı galaxy s3 ü bile kıyaslayamıyolar şimdi anlıcanız bence piyasadaki en akıllı ve kullanişlı cihazı olmuş

    Cevapla
    • NOKİA’nın kötü gidişatı eski satış stratejisine dayanır kamera yükse ram işlemci düşük yavaş hantal telefonlardı. eski telefonlarını alan ve kullanan biri olarak Nokia microsoftu tercih etmesi bir hata bence android işletim sistemine geçse idi şimdi windows pohonelerden daha çok satardı ama nokianın yöneticieri hala akıllanmadı şimdi android 1 numara ios bile bu gidişe dur diyemiyecek çünkü linux android özgürülüktür