Nokia Satın Alınmasa Android İşletim Sistemine Geçecekti

Pazara sızan bir iddiaya göre Nokia ve Microsoft arasındaki satın alma süreci başlamadan önce Nokia kanadının Android İşletim Sistemine sahip bir Nokia Lumia üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Global Basında oldukça önemli bir yere sahip olan The New Times gazetesinin ismi belirtilmeyen kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Finlandiyalı telefon devi Nokia satın alınmadan önce Android cihazlar üzerinde çalışıyordu. Şirket içinde gizli bir ekip tarafından yürütülen çalışmada Android işletim sistemi Lumia modelleri üzerinde test ediliyordu.

Tabi ki iddia oldukça ilginç. Ancak Nokia markasını Microsoft markasına bağımlı hale getiren bir CEO’nun altında nasıl bir Android Çalışması yapılıyordu açıkçası orası biraz karanlık.

Ancak gelen bu bilgiler sonrasında Microsoft firmasının, Nokia Lumia serisinde çıkacak yeni bir Android İşletim Sistemine sahip cihaz ile pazarda hem satış hem de marka değerinin arttırmasından ve buna bağlı olarak Windows Phone 8 İşletim Sisteminden uzaklaşmasından korktuğu düşünülmeye başlandı.

Nokia Satın Alınmasa Android İşletim Sistemine Geçecekti
Nokia Satın Alınmasa Android İşletim Sistemine Geçecekti

Bu sebeple de Microsoft elini hızlı tutarak Nokia markasına bağlı olan Lumia ve Asha serilerinin tüm haklarını satın alarak pazarda kendisini tek başına sırtlayan Nokia markasını rakip firmalara geçmeden ortadan kaldırmış oldu.

Konu ile alakalı olarak Nokia veya Microsoft firmalarından bir açıklama gelmedi. Ancak Nokia Lumia serisinde bir modelin Android İşletim Sistemi ile pazara çıkması durumunda pazardaki dengelerin değişmesi içten bile değildi.

Nokia Satın Alınmasa Android İşletim Sistemine Geçecekti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir