Nokia Symbian İşletim Sisteminin Fişini Çekti

Nokia firması 2000 yılından beri tek başına taşımayı başaran Symbian İşletim Sistemi alınan bir karar ile artık yeni ürünlerde kullanılmayacak.

Akıllı Telefon pazarının öncülerinden olan birçok modele güç veren Symbian tabanlı S60 Platformu en son Nokia 808 PureView modelinde kullanılmıştı. Alınan bu kararla birlikte artık son Symbian yüklü cihaz olarak Nokia 808 tarihe geçmiş oldu.

Symbian Tabanlı S60 İşletim Sistemi 2013 yılından itibaren Yeni Nokia modellerinde kullanılmayacak. Onun yerini ise Windows Phone İşletim Sistemi ve S40 Asha İşletim Sistemi almış olacak.

Yaklaşık 12 yıldır piyasada olan Symbian işletim sistemi, akıllı telefon dünyasının gelişmesindeki en önemli yapı taşı olarak biliniyor. Nokia’nın 7650, 6600, N70, N95 ve N8 gibi pek çok sevilen telefonuna güç veren Symbian, artık kendini yenileyememesi sebebiyle tercih edilmiyordu.

Nokia Symbian İşletim Sisteminin Fişini Çekti
Nokia Symbian İşletim Sisteminin Fişini Çekti

Son dönemde pazarda tekelini ilan ederken Samsung ve diğer firmaları da kendisinden koparan Nokia bu serüvende Symbian ile yürüyen tek firma olarak kalmıştı. Şimdi ise artık Symbian tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Hâlihazırda Symbian S60 Platformuna sahip cihazları olanlara ise ara ara küçük güvenlik bazlı güncellemeler gelecek. Ancak bunun dışında farklı bir güncelleme veya yenilenme meydana gelmeyecek gibi görünüyor.

Nokia Symbian İşletim Sisteminin Fişini Çekti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir