Pasaport Kayıt İşlemleriNokia Yavaş Yavaş Toparlanmaya Başladı, Zarar Etmekten Kurtuldu

Nokia Yavaş Yavaş Toparlanmaya Başladı, Zarar Etmekten Kurtuldu

Akıllı Telefonların Pazar hakimiyetini ele geçirmeye başlamasından sonra düşüşe geçen ve ardı ardına zarar açıklamaya başlayan Nokia firması 2012 senesinin son çeyreğinde bu sıkıntılı günleri aşarak Kar açıklaması yaptı. Nokia Lumia serisi ile birlikte Windows Phone 8 İşletim Sisteminin Dünya Pazarına sunulması ile başlayan 2012 senesinin son çeyreği bir anlamda Nokia ve Windows için büyük […]


Akıllı Telefonların Pazar hakimiyetini ele geçirmeye başlamasından sonra düşüşe geçen ve ardı ardına zarar açıklamaya başlayan firması 2012 senesinin son çeyreğinde bu sıkıntılı günleri aşarak Kar açıklaması yaptı.

serisi ile birlikte 8 İşletim Sisteminin Dünya Pazarına sunulması ile başlayan 2012 senesinin son çeyreği bir anlamda ve için büyük bir adım halini aldı.

ve Asha serisi ile hızlı bir çıkış yakalamayı başaran Nokia bu anlamda ilk hedefi olan Zarardan Kurtulma seviyesini aşmış oldu. Ancak yine de Pazar Hakimiyetini Samsung firmasından henüz geri alabilmiş değil.

Dün verdiğimiz haber ile Symbian S60 İşletim Sistemini rafa kaldıran ve bundan sonra Asha S40 ve ile yoluna devam edeceğini açıklayan Nokia firması 2013 senesine oldukça umutlu bir şekilde giriş yapmış durumda.

  Nokia’dan Kalan İsimler Yavaş Yavaş Temizlenecek
Nokia Yavaş Yavaş Toparlanmaya Başladı, Zara Etmekten Kurtuldu
Nokia Yavaş Yavaş Toparlanmaya Başladı, Zara Etmekten Kurtuldu

2012 senesinin son çeyreğinde en ucuzundan en pahalısına toplamda 86.2 Milyon adet telefon satmayı başaran Nokia firması bu satışın 9,3 Milyon adetlik kısmını Asha, 2.2 Milyon adetlik kısmını ise Symbian İşlemcilere sahip ürünlerden yapmıştı.

2012 senesinin son çeyreğinde 2.5 Milyar Euro kar açıklayan firmanın 2013 senesi ilk çeyreği için hedefi ise şu aşamada bu rakamı 10’a katlamak olacak gibi görünüyor. 1.2 Milyar Euro gibi bir rakam ile 2012 son çeyreğinde önemli bir konumda olan serisine 2013 senesinde daha fazla ağırlık vermeyi planlayan Nokia firması bu kapsamda satışların ve karında artmasını planlıyor.

Nokia, kısaca Java tabanlı (S40 ailesi) modellerinde yüzde 4, akıllı telefonlarda da yüzde 5’lik bir satış başarısı göstermiş durumda. Firmanın satışlardan elde ettiği gelir, 3 milyar 854 milyon Euro. Net satış geliri 2 milyar 468 milyon Euro olurken,  bir önceki çeyreğe göre yüzde 8 artış gösteriyor.

Nokia bu çeyrekte, 276 milyon Euro faaliyet karı elde etmişken, bir önceki çeyrekte ise 683 milyon Euro faaliyet zararına uğramıştı.

2013 senesi iddialı giren Nokia firması pazardaki rekabette de ise oldukça önemli rakipler ile karşılaşmak durumunda kalacak gibi görünüyor.

İşletim Sistemi için açılan Uygulama Sayfasının yeterli uygulamaya henüz ulaşamamasının yanında Sony Xperia Z, HTC M7, Samsung Galaxy S4, Apple iPhone 5S, LG Optimus G Pro, BlackBerry Z10 gibi birçok önemli rakip ürün pazardaki rekabeti üst noktaya taşımış durumdalar.

Bakalım 2013 sonunda neler olacak, kimler nerelerde yer tutacak.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status