Nokia Yine Zarar Açıkladı

Nokia firması bir dönemler peş peşe rekor kazançlar açıkladığı çizgiden artık çok uzakta. 2012 senesi 3. Çeyrek raporlarını açıklayan firma yine zarar ettiğini pazara duyurdu

Akıllı Telefon pazarının büyümeye başlaması ve Apple – Android yükselişinin ilk adımlarının atılması ile zor duruma düşen Nokia firması Symbian – MeeGO çalışmasını bitirmiş ve sırtını Microsoft firmasına dayamıştı.

Ancak başarılı bir ortaklık çıkaramayan ikiliden Nokia firması 2012 senesinde düzenli olarak zarar açıklayarak bu birlikteliğin pek de başarılı olmadığını göstermiş oldu.

2012 senesi 3. Çeyrek raporlarını yayınlayan Nokia firması bu dönemde 2.9 Milyon adet Lumia ve 6.5 milyondan fazla Asha serisi cihaz satmasına rağmen 754 Milyon Dolar zarar ettiğini açıkladı.

Nokia Yine Zarar Etti
Nokia Yine Zarar Etti

Nokia firması 2012 yılı 2. Çeyrek raporlarında ise 4 Milyon adet Lumia serisinde 4 Milyon adet satış gerçekleştirmişti.

Bu satış düşmesinin temel nedeni ise birkaç gün sonra açıklanacak olan Windows Phone 8 İşletim Sisteminin kullanıcılar tarafından merak edilmesi ve yeni cihaz alacak olan kullanıcıların bu yeni sürümü beklemesi olarak ele alınabilir.

Eğer Nokia firması 2012 yılı 4. Çeyrek sonuçlarında da yeterli başarıyı sağlayamaz ise Windows 8 İşletim Sisteminin de firmaya bir değer katmadığını anlayabiliriz. Ancak 2012 senesi bitmeden firmanın yeni cihazları ile pazardaki rekor zararlarını domine etmesi bekleniyor.

Nokia Yine Zarar Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 4 Aralık 2013, 13:45

    nokia’nın bu haline hiç üzülmüyorum. yine de etrafta i-phoneum çalıyor diye gezen tipler yoktu o zamanlar.

    Cevapla