Nokia’dan Ayrılan Vertu Kendi Yolunu Çiziyor

Nokia firmasının lider olduğu dönemlerde pazarda Pahalı Telefon denildiğinde akla gelen Vertu markası şu aralar Nokia’dan ayrılmanın getirdiği işlemleri tamamlayarak kendi yolunu çizmeye çalışıyor.

Son dönemde Nokia firmasının yeterli gelişimi gösterememesi ve pazardaki pahalı telefon alımlarının Android – İOS eksenine kayması Vertu markasının bir anda arkada kalmasına ve satışlarının düşmesine sebep olmuştu.

Bu durumu gören ve çözüm bulmak isteyen Nokia firması hem biraz nakit kazanmak hem de hali hazırda bir ismi olan markayı yok pahasına vermemek için EQT firması ile görüşmeleri tamamladı ve firmanın satışını tamamladı.

EQT firması ise değişime ilk olarak Eski Nokia Başkan Yardımcısı olan Annsi VANJOKİ’yi Yeni CEO olarak atamakla başladı.

Vertu Firması Nokia'dan Çıktı
Vertu Firması Nokia’dan Çıktı

Nokia firmasının sıkıntılı bir dönemde Microsoft ile ortaklık kurmasına karşı olan ve bu noktada şu anki Nokia CEO’su ile görüş ayrılığına düşen ve sonrasında Nokia firmasından ayrılan VANJOKİ yeniden Vertu markasını atağa geçirmek için yeni yol haritasını belirlemeye başladı.

Şuan net bir haber olmamakla beraber firmasının yakın dönemde şu aşamada kullanılan Symbian İşletim Sisteminden vazgeçerek Android İşletim Sistemine geçme çalışmaları mevcut. Bu sayede hem Vertu markası Nokia temelli bir işletim sisteminden kurtulmuş olacak, hem maliyetler biraz daha azalacak ve en önemlisi şu aşamada pazarda en fazla tercih gören işletim sistemi ile yeni bir yükseliş yakalanmaya çalışılacak.

Elbette ki tasarım ve donanım noktasında oldukça üst ürünler sunan, kaplamada bazen altın bazen elmas kullanan Vertu firmasının bir anda 1000 TL lik cihazlar çıkarmasını beklemeyin. Firma yine boyutta küçük pahada büyük ürünler çıkarmaya devam edecek gibi görünüyor. Ancak bu sefer yol arkadaşı olarak kendisine Android İşletim Sistemini seçecekmiş gibi bir izlenim yaratmış durumda.

Nokia’dan Ayrılan Vertu Kendi Yolunu Çiziyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir