Notebook Satışları 2017 3. Çeyreğinde Yükselmeye Başladı

Uzunca süredir işlerin pekiyi gitmediği Notebook sektörü özellikle 2017 yılının 3 çeyreğinde %6.8 seviyesinde bir artış yakaladı. 2017 yılı genelinde ise satışlar %0.9 yükseldi.

Akıllı Telefonların yaygın olarak kullanılması ile ciddi bir darbe yiyen Masa Üstü Bilgisayar ve Notebook sektörü özellikle Oyun Bilgisayarlarının biraz daha popüler olması ile hafiften canlanmaya başladı.

TrendForce tarafından yapılan analizlere göre Dünya Çapında 2017 yılının 3. Çeyreği Notebook firmaları için oldukça iyi geçti. Ortalama olarak %6.8 oranında artan satışlar yıllık bazda da etkisini gösterdi ve 2017 yılının ilk 3 çeyreğindeki satış %0.9 oranında artmış oldu.

Yılsonunda ise toplamda 162.4 Milyon adetlik Notebook Sevkiyatının gerçekleştirilmiş olması bekleniyor.

 

Notebook Satış Rakamları

 

Pazardaki En Yükse Pay HP Firmasının

HP firması 2017 3. çeyreğindeki sevkiyatları %17.6 oranında arttırarak alanında ciddi bir başarı elde etmiş oldu. Üçüncü çeyrekte 11 Milyon adet gibi ciddi bir adet yakalamayı başaran HP firması büyük ihtimalle 2017 yılını da lider kapatacak ve 40 Milyon adet hedefini aşmayı başaracak.

Lenovo firması ise ilk 6 aylık dönemdeki dalgalı yapıdan kurtulmayı başarmış durumda. Firma üçüncü çeyrekte %6.5 büyüme sağlayarak 8.85 milyon adetlik ürün satışı gerçekleştirdi. Ve bu satışlarla ikinci sırada kendisine yer bulmayı başardı.

Dell firması ise üçüncü çeyrekte %1.4 büyüme sağlamış durumda. Dördüncü sıradaki Apple firması da Yeni Macbook serileri ile beraber %11.3 büyüme sağlarken üçüncü çeyrekteki toplam cihaz satışı da 4.43 Milyon adet olmuş durumda.

 

Notebook

 

Asus Gerilere Düşmüş Durumda

Pazarın en önemli isimlerinden birisi olan ve hem OEM hem de Notebook ürünleri ile ciddi bir kullanıcı kitlesine hitap eden Asus firması ise listelerde 5. Sıraya gerilemiş durumda.

Ülkemizde de ciddi rakamlarda satış yapan Acer firması ise 6. Sırada kendisine yer bulmayı başarmış. Sonrasında ise Global ve Yerel Pazarlarda satışı yapılan farklı modeller kendisine yer buluyor.

Hesaplamalar Global Pazar üzerinden yapıldığı için Türkiye Pazarında ciddi satışlar yapan Casper ve Monster gibi firmaları direkt olarak liste dışı bırakıyor.

Ama pazardaki hareketlenmelere bakılırsa her iki firma da Türkiye’de ilk 5 sırayı zorlayacak oranlarda satış gerçekleştiriyorlar.

Notebook Satışları 2017 3. Çeyreğinde Yükselmeye Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir