Numara Sorgulama Uygulamalarına ve Sitelerine Erişim Engeli Geldi (GetContact Dâhil)

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından son dönemde popülerliği artmaya başlayan GetContact ve benzeri 70 Numara Sorgulama uygulamasına ve bu mantıkta işleyen web sitesine erişim engeli geldi.

Kişisel verilerin güvenliği noktasında sıkça tartışma konusu olan ve son dönemlerde ciddi derecede sayısı artmaya başlayan Numara Sorgulama Uygulamaları temel olarak yüklendikleri tüm telefonlardaki dataları bir merkeze toplayıp buradan sorgulama yapma yoluna gidiyordu.

Bu sayede ne kadar fazla cihazda bu uygulama kullanımda ise o kadar fazla data merkezlerinde birikiyor ve yapılan her aramada kayıtlı olan isimler ve bilgiler üzerinden kullanıcılara kimin aradığı bilgisi sunuluyordu.

 

GetContact Mobil Uygulaması

 

GetContact Bir Anda Sosyal Medyada Parladı

Bu uygulamalardan birisi olan GetContact ise son bir haftada ciddi bir şekilde Sosyal Medya üzerinden kullanılmaya başlanmıştı. Bunun sebebi ise uygulamayı kullanan kişilerin sizi hangi isimlerle kaydettiklerini size rapor olarak sunması idi.

Bu sürecin ciddi anlamda ön plana çıkması ve veri güvenliğinin bir anlamda ortadan kalktığının net olarak belli olması sonrasında önce BTK sonrasında da Mahkemeler harekete geçti.

Sürecin sonunda Google Play Store ve AppStore üzerindeki 70 farklı numara sorgulama uygulamasına ve sitesine erişim engeli getirildi.

 

Numara Sorgulama Sitesi

 

Erişim Engeli Getirilen Uygulama ve Siteler

Erişim engeli getirilen uygulamaların ve sitelerin listesi ise şu şekilde.

Erişim Engeli Getirilen Uygulamalar - Google Play Store Erişim Engeli Getirilen Uygulamalar - AppStore

 

Verilerin Çalınmasının Önünde Engel Değil

Getirilen bu yasak sonrasında ilgili uygulamaların indirilmesi biraz daha zorlaştırılmış oldu. Ancak önü ne yazık ki tamamen kapatılamadı.

Ayrıca ilgili uygulamaları şimdiye kadar yüklemiş olan milyonlarca kullanıcının da tüm verileri çoktan uygulamalar tarafından kendi veri tabanlarına çekilmiş durumda.

Bu tarz uygulamaların yıllardır pazarda olduğu CIA, ArayanıBul gibi isimlerle zaten uzunca süredir neredeyse tüm telefonlarda kendisine yer bulduğu da bir gerçek.

Olay her ne kadar GetContact ile patlamış olsa da bu uygulamaya sıra gelene kadar benzeri birçok uygulama zaten milyonlarca telefona yüklendi ve yüklenmeye de devam edecektir.

Numara Sorgulama Uygulamalarına ve Sitelerine Erişim Engeli Geldi (GetContact Dâhil)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir