Numara Taşıyanlara Ya Da Taşıyacaklara Müjde

Numara Taşıyanlara Ya Da Taşıyacaklara Müjde

Numara taşıma sistemi çıktığından beri GSM operatörleri rakiplerinin abonelerini kapmak için kıyasıya yarışa girmişti. Ancak mevcut operatöründen başka bir operatöre geçiş yapan aboneler,arandığında adeta bir damga gibi numarasını taşıdığı belli olan bir ses duyulmaya da başlanmıştı. Bu sesten dolayı numarasını başka bir operatöre taşımayan aboneler istedikleri takdirde bu sesten kurtulabilecekler.

Numarasını farklı bir operatöre taşıyan abonelerin anlaşılması için arama esnasında duyduğumuz ve kimine göre sinir bozucu olan ses artık kalkıyor. İlk olarak 2008’de yürürlüğe giren numara taşıma döneminde ayırt edici bir rol olan uyarı sesi, kullanıcıların farklı bir operatöre taşındığını belirterek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçiyordu. Şu anda ise uygun fiyatlı tarifler NTS uyarı tonunun işlevini geri planlara atmış durumda. Hatta birçok kullanıcı uyarı sesinden dolayı numarasını taşımak istemiyor.

Resmî Gazete’nin bugün yayımlanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yönetmelik değişikliğinde, “1 Ocak 2016 tarihine kadar, mobil numara taşınabilirliğinde arayan aboneler için ayırt edici olacak şekilde Kurum tarafından belirlenen uyarı tonu verilir. Abonelerden isteyenler, numara taşınabilirliğine ilişkin olarak uyarı tonunu almama hakkına sahiptir” denildi.Yönetmeliğe göre uyarı sesi kullanıcıların tercihine bırakılacak. GSM operatörleri 1 Ocak 2015’ten sonra gerçekleşecek aramalarda uyarı sesini duymak istemeyenler için bilgilendirici kısa mesajlar gönderecek. Kullanıcılar hem mesajı yanıtlayarak hem de müşteri hizmetlerini arayarak uyarı sesinden kurtulabilecek.Bu sayede aboneler istedikleri operatöre gönül rahatlığıyla geçebilecekler. Üstelik arayanların numaralarını taşıdıklarını bilmelerine de olanak sağlamayabilirler. Karar çıkmadan önce aramalarda çıkan sesten dolayı aboneler sırf numaralarını taşıdıkları belli olmasın diye, kendilerine göre daha hesaplı olan operatörlere geçememişlerdi. Çoğu aboneler çareyi kendilerine yeni hat almakta bulmuştu. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra numara taşımalarında gözle görünür bir artış bekleniyor.

http://www.teknolojimix.com/numara-tasiyanlara-ya-da-tasiyacaklara-sevindirici-haber.html

Numara Taşıyanlara Ya Da Taşıyacaklara Müjde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir