Nvidia Tegra 4 Mobil İşlemci Resmen Tanıtıldı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Pazardaki Mobil İşlemci Aileleri arasında önemli bir konuma sahip olan Nvidia ailesine uzun süredir beklenen Nvidia Tegra 4 İşlemcisi CES 2013 fuarında yapılan tanıtım ile dahil edilmiş oldu.

Dünyanın en hızlı Mobil İşlemcisi olması özelliğini taşıyan Wayne kod adı ile duyurulan Nvidia Tegra 4 İşlemci Ailesi gelişmiş özellikleri ve sunduğu performans ile gelecek yıllardaki Akıllı Telefon Savaşlarının da bir sinyalini, vermiş oluyor.

Ana gücü oluşturan 4 çekirdeğin yanında Tegra 3 İşlemcisinde de kullanılan +1 Çekirdek sistemi ile gelen Nvidia Tegra 4 İşlemcisi bir anlamda 5 Çekirdekli bir işlemci olarak çalışıyor diyebiliriz.

Nvidia Tegra 4 Mobil İşlemci Resmen Tanıtıldı
Nvidia Tegra 4 Mobil İşlemci Resmen Tanıtıldı

 

ARM Cortex A15 Mimarisi ve 28 nm Üretim Teknoloji Geliyor

 

ARM Cortex A15 mimarisi ile üretilen Yeni Nesil Tegra 4 İşlemci ailesi Qualcomm tarafından üretilen SnapDragon S4 İşlemci Ailesi gibi 28 nm üretim teknolojini kullanıyor.

Bu sayede daha az enerji tüketimi yapan işlemci daha yüksek bir performans ile çalışıyor. Bu durum cihazdan alınan verimi arttırırken batarya sürelerinin de gözle görülür bir oranda artmasına sebep oluyor.

Detaylı bir işlemci analizi henüz yapılmamış olsa da Nvidia Tegra 4 İşlemci Ailesinde kullanılacak olan +1. Çekirdek kısmının cihaz ile işletim sistemi arasında dengeleyici bir alan oluşturması ve bu sayede hem performansın hem de batarya sürelerinin en üst düzeye çıkması bekliyoruz.

Yani yenilenen Nvidia Tegra 4 İşlemcisi Tegra 3 İşlemcisinden hem performans olarak daha üst seviyede olacak hem de batarya kullanımı noktasında oldukça cimri bir yapıda pazara sürülmüş olacak.

 

72 Çekirdekli Grafik İşlemci Birimi

 

Nvidia Tegra 2 ve Nvidia Tegra 3 serilerinde kullanılan Grafik İşlem Birimleri pazarda oldukça alt seviyelerde kalmakta idi. Özellikle 3D özellikleri olarak rakipleri Tegra 2 veya Tegra 3 işlemcilerini ezebilmekte idiler.

Yenilenmiş Nvidia Tegra 4 İşlemcisi ise Grafik Birimi olarak yeniden elden geçirilmiş gibi görünüyor. Tegra 3 işlemcisinde kullanılan 12 GPU Çekirdeği tanıtımı yapılan Tegra 4 İşlemcisinde 72 GPU Çekirdeği halini almış durumda. Yani yeni işlemci ile eskisine nazaran 6 kat daha performanslı bir grafik deneyimi alınmış olacak.

Bu arada Nvidia Tegra 4 İşlemcisi ile birlikte arttırılan GPU Desteği ile artık Çift Ekran desteği de gelmiş oluyor cihazlara.

 

LTE Destekli Nvidia Tegra 4 İşlemcisi

 

Nvidia Firması daha önce pazara sunduğu Nvidia Tegra 2 ve Nvidia Tegra 3 İşlemci ailelerinde LTE yani 4G desteği sağlamıyordu. Bu durumda firmaların LTE Desteği noktasında sıkıntı yaşamasına sebep oluyordu.

Örneğin pazara Nvidia Tegra 3 İşlemci ailesi ile çıkan HTC One X modeli LTE Desteği olmadığı için Amerika Birleşik Devletlerinde Qualcomm SnapDragon S3 İşlemci ile özel olarak sunulmuştu.

Ancak yenilenen Nvidia Tegra 4 İşlemci Ailesi artık LTE Desteği ile geliyor. Icera i500 LTE modemi kullanılan Tegra 4 artık 4G Sistemlere hazır bir hale gelmiş oluyor.

 

4K Video Destekli Nvidia Tegra 4 İşlemcisi

Henüz Türkiye pazarında pek rastlamadığımız, Dünya pazarında ise yeni yeni yüzünü göstermeye başlayan 4K TV Teknolojisi ile uyumlu olarak gelen Tegra 4 İşlemci Ailesi ilerleyen dönemde bu teknolojiye sahip cihazlar ile tam uyumlu olarak çalışacak gibi görünüyor.

Bir anlamda Tegra 4 İşlemciler ileriye dönük bir adım atmış durumdalar. Tabi ki bu noktada Full HD Teknolojinin üstünde bir teknoloji olmasından dolayı Tegra 4 İşlemciye sahip bir cihazı Full HD bir TV ile rahatlıkla kullanabilme gibi bir durumda ortaya çıkmış oluyor.

 

Yüksek Hız, Yüksek Performans, Düşük Güç Tüketimi

 

Yenilenen Nvidia Tegra 4 İşlemci Ailesi ile Tegra 3 İşlemcisine göre WEB kullanımda 2,6 Kat daha az enerji harcama gibi bir imkâna sahip oluyorsunuz. Bu durum da aynı özellik ve batarya seviyesine sahip bir cihaz 10 saat Tegra 3 ile çalışabilirken 26 saat Tegra 4 ile çalışabilecek konuma gelmiş oluyor.

Geliştirilen işlemci ile bir anlamda hızlı tükenen batarya yapıları da tarihe kavuşturulmuş olacak gibi görünüyor.  Normal bir kullanımda %45’e kadar daha az bir enerji tüketimi sağlayan Nvidia Tegra 4 İşlemci ailesine sahip cihazların batarya süreleri de 2 günün üstüne çıkacak gibi görünüyor.

Özellikle yeni nesil büyük ekranlı mobil cihazlarda bu durum oldukça işe yarayacaktır.

Nvidia Tegra 4 Mobil İşlemci Resmen Tanıtıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir