OnePlus Dash Charge ile Qualcomm Quick Charge Karşılaştırması

OnePlus firmasının OnePlus 3T modeli ile pazara sürdüğü Dash Charge Hızlı Şarj Sistemi ile pazarda birçok cihazda kullanılan Qualcomm Quick Charge Hızlı Şarj Sistemleri bir video ile karşılaştırılmış durumda.

OnePlus firması tarafından kendi şarj sisteminin ne denli hıuzlı olduğunu göstermek amacıyla hazırlanan videoda 5 Volt – 4 Amper çıkışa sahip olan Dash Charge ile 5 Volt – 3 Amper seviyelerine çıkan Quick Charge karşılaştırılmış durumda.

Karşılaştırmada OnePlus 3T modeli ile Google Nexus XL modeli kullanılmış durumda. OnePlus 3T modelinde 3.400 mAh’lik bir batarya yer alırken Nexus Pixel XL modelinde de neredeyse aynı seviyede, 3.450 mAh’lik bir batarya yer alıyor.

 

OnePlus Hızlı Şarj Desteği
OnePlus Hızlı Şarj Desteği

 

Dash Charge Daha Hızlı Şarj Ediyor

OnePlus firması şu an pazardaki en hızlı şarj sisteminin kendisinde olduğundan oldukça emin. Yapılan test sonuçları da firmayı destekliyor.

İki cihaz üzerinde yapılan Şarj Testine göre şu şekilde bir tablo ortaya çıkmış durumda.

 

Şarj Süresi  Dash Charge  Quick Charge
30 Dakika  %56  %46
60 Dakika  %92  %70
1 Saat 30 Dakika  %100
2 Saat 1 Dakika  –  %100

 

Görüldüğü üzere OnePlus 3T serisi ortalama olarak 90 Dakika içinde %100 Şarj Oranına ulaşmayı başarırken Google Pixel XL modeli bu oranı 121 Dakika içinde yakalamış durumda.

 

Oppo Hızlı Şarj Desteği
Oppo Hızlı Şarj Desteği

 

Hızlı Şarj Sistemleri Ne Kadar Güvenli

Firmaların son dönemde başladıkları Type-C üzerinden Ultra Hızlı Şarj denemeleri son olarak Samsung Galaxy Note 7 serisinin başını yakmıştı.

Birçok cihazın yanması ve patlaması sonucu geri çekilen bir model olarak 2016 yılına damga vuran Note 7 serisinden sonra kullanıcıların bu tarz Hızlı Şarj Sistemlerine güveni biraz sarsılmış durumda.

OnePlus 3T modelinin yanında verilen Dash Charge sistemi elbette ki hız olarak oldukça başarılı. Ancak cihaza 4 Amper gibi bir güç verilmesi cihazın Batarya Ömrü, Type-C Giriş Ömrü ve İşlemci Ömrünü ne denli etkileyecek, cihazda meydana gelen ısınmalar nasıl yok edilecek bilinmiyor.

 

Qualcomm Hızlı Şarj Desteği
Qualcomm Hızlı Şarj Desteği

 

Google Açıklama Yapmıştı

Geçtiğimiz günlerde Google firması da Hızlı Şarj Sistemleri konusunda bir açıklama yapmış, Type-C girişinin sınırlarını zorlayarak yapılan Hızlı Şarj Denemelerine bir sınırlama getireceğini açıklamıştı.

Şu an pazarda Qualcomm gibi, OnePlus gibi, Xiaomi gibi birçok firma Hızlı Şarj Destekli adaptörler üretmeye devam ediyor.

Bakalım bu süreç nasıl sonlanacak.

 

OnePlus Dash Charge ile Qualcomm Quick Charge Karşılaştırması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir