Opera Power Saving Moduyla Oldukça İddialı

Pazardaki yerini güçlendirmek isteyen Opera firması İnternet Tarayıcısı için hazırladığı özelliklerden birisi olan Opera Power Saving modunu resmi olarak duyurdu.

Daha önce Ücretsiz VPN Özelliği sunmaya başlaması ile özellikle sıkça sitelere girişlerin yasaklandığı ülkelerde hızlı bir yükselişe geçen Opera yeni modu ile de özellikle Batarya Sorunu yaşayan kullanıcıların tercih sebebi olacak gibi görünüyor.

Peki, Opera Power Saving modu ne işe yarıyor, nasıl bir çalışma performansı gösteriyor.

Dilerseniz bir de buna bakalım.

 

Opera
Opera

 

Opera Power Saving İle %50 Batarya Tasarrufu

İnternet Hızı ve Google desteği ile son yıllarda neredeyse her bilgisayara giriş yapan Chrome tarayıcısı arka planda hem İşlemci hem de Ram Bellekten oldukça fazla alan alıyor ve cihazın kasılmalar yaşamasına sebep olabiliyor.

Özellikle fazla sayıda sekme ile çalışan kullanıcılar Chrome Tarayıcısı ile aralıklarla Çökme ve Donma sorunu yaşayabiliyorlar.

Bu durum da cihazın hızlı bir şekilde Batarya Tüketmesine sebep oluyor.

Opera Power Saving modu ise cihazın Opera Tarayıcısını kullanırken minimum değerlerde Ram ve İşlemci kullanmasına imkan sağlıyor.

Bu sayede de verilen rakamlara göre Chrome Tarayıcısına göre daha az batarya tüketimi sağlamış oluyor.

Turbo Modu ve Reklam Engelleme Modu (AdBlock) ile birlikte kullanıldığında ise cihazın Batarya Tüketimi noktasında %50 gibi oldukça başarılı bir tasarruf imkânı sağlamış oluyor.

Tabi ki bu %50 rakamı İnternet Tarayıcısı tarafından alınan ve kullanılan Batarya Değeri için geçerli. Bir anda bilgisayarınızda %50 daha az sarfiyat olacak gibi bir düşünceye geçiş yapmayalım.

 

Opera Power Saving Moduyla Oldukça İddialı
Opera Power Saving Moduyla Oldukça İddialı

 

Chrome Sıkıntı Yaşamaya Başlayabilir

Son dönemde pazara çıkan Vivaldi İnternet Tarayıcısının hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanması, Opera İnternet Tarayıcısı tarafından birçok alanda atılım yapılması ilerleyen süreçte şuan pazarda lider konumda olan Chrome Tarayıcısına sıkıntı yaşatacak gibi görünüyor.

Özellikle gün boyu bilgisayar başında çalışan ve İnternet Hızı konusunda sıkıntı yaşamak istemeyen kullanıcılar ile Mobil Kullanım sağlayan kullanıcıların hem Hız hem de Batarya Kullanımı gibi sebeplerden ötürü ilerleyen süreçte Opera’ya geçmesi muhtemel.

Tabi ki ülkemizde alışkanlıkların kolay kolay değişmediğini düşündüğümüzde uzun süre daha Chrome Tarayıcısı tartışmasız lider olarak yoluna gidecektir.

Ancak zaman için de eğer bazı adımlar atarak ciddi iyileştirmeler yapmazsa kullanıcı kaybetmeye başlayacağı da kesin.

Opera Power Saving Moduyla Oldukça İddialı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir