Operatörler Mobil İnternet Paylaşımına Ücret Almaktan Vazgeçti

Turkcell tarafından SMS ile paylaşılan Hotspot ile Mobil İnternet Paylaşımından Ücret Alınması konusunda 3 operatör firması da basın açıklaması yaparak ücret alınmayacağını açıkladılar.

Ücret ile ilgili açıklama ilk olarak Turkcell cephesinden gelmiş, kullanıcılara atılan bir SMS ile 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren Hotspot ile yapılan Mobil İnternet Paylaşımlarına aylık 9 TL ücret alınacağı bilgisi verilmişti.

Gelen tepkiler üzerine önce Vodafone ve Türk Telekom açıklama yaparak ücret almayacağını duyururken akabinde de Turkcell bir açıklama yaparak Hızlı Giriş sistemi üzerinden giriş yapılması durumunda ücret alınmayacağını duyurdu.

3 operatör tarafından yapılan açıklamalar aşağıdaki gibidir.

 

Turkcell “Hızlı Giriş Üzerinden Yapılan Girişlerde Ücret Alınmayacak”

Son dönemde müşterilerimizin yoğun şekilde, “Kişisel Erişim Noktası/ Hotspot” özelliğini kullanırken, yetkisiz internet paylaşımı sonucu istenmeyen güvenlik sorunları yaşanmasını engelleyen bir seçenek talep etmeleri üzerine, 15 Ocak’tan itibaren yeni bir uygulamayı hayata geçiriyoruz.

Bu amaçla mobil uygulama ve web sitelerine yapılan üye girişlerini sadece telefon numarası kullanarak daha hızlı ve güvenli hale getiren ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden “Kişisel Erişim Noktası/ Hotspot” yapma özelliği sayesinde, müşterilerimiz güvenli bir şekilde kişisel internetlerini paylaşmaya devam edebilecekler.

Bunun için müşterilerin internetlerini paylaşırken açılacak sayfaya ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden giriş yapmaları yeterli olacak. Bu şekilde giriş yapacak müşterilerimiz paketlerindeki interneti hiçbir ücret ödemeden, herhangi bir cihaz sınırı olmadan güvenli bir şekilde paylaşabilecekler.

Hotspot’la farklı cihazlarla yaptıkları internet paylaşımı sonucu tarifelerindeki internetin tüketimini takip ve kontrol edemeyen, bunun sonucu olarak beklemedikleri fatura bedelleriyle karşılaşan müşterilerimiz de bulunuyor. Bu müşterilerimizin sorununu gidermek amacıyla ‘Hızlı Giriş’ üzerinden giriş yapılmadan başka cihazlarla internet paylaşımı yapıldığında dünyadaki çeşitli internet paylaşım modellerindeki örneklerde görüldüğü gibi, aylık 9 TL’ye mevcut tarifesindeki internetine ek olarak 2 GB’lık paylaşımlı internet paketi devreye girecek. Bu 2 GB’lık ek paketin kullanım durumu Hesabım uygulaması üzerinden takip edilebilecek. Ayrıca bu müşterilerimiz, 30 günlük süre içerisinde 2 GB’lık paylaşım internetleri sona erdikten sonra ek ücret ödemeden tarifelerindeki interneti paylaşmaya devam edebilecekler.

 

Türk Telekom “Herhangi Bir Ücret Alınmayacak”

Türk Telekom, müşterilerinin kendi mobil internet paketlerini dizüstü bilgisayar, tablet gibi farklı cihazlarla “Kişisel erişim noktası/hotspot” özelliğini kullanarak farklı cihazlarla paylaşmalarından herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Ayrıca Türk Telekom’un, herhangi bir wi-fi (kablosuz internet) ağına erişimin olmadığı durumlarda kullanıcıların cep telefonları vasıtasıyla ‘hotspot’ özelliğini kullanarak aygıtlarını internete bağlayabilmelerinde herhangi bir aygıt sayısı sınırlaması da bulunmamaktadır.

 

Vodafone “Herhangi Bir Ek Ücret Alınmayacak”

Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, hotspot yoluyla mobil veri paylaşımı için kullanıcılarından ücret talep etmiyor.

 

Turkcell Yeni Uygulamasına 15 Ocak 2019’da Başlayacak

Turkcell tarafından uygulanacak olan Hızlı Giriş sistemi 15 Ocak 2019 tarihinde uygulanmaya başlanacak.

Süreçle alakalı olarak ilerleyen günlerde daha net bilgilerin firmanın web sitesi üzerinden duyurulması bekleniyor.

 

Operatörler Mobil İnternet Paylaşımına Ücret Almaktan Vazgeçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.