Pasaport Üzerine IMEI Kaydı İçin 45 Gün Yurtdışında Kalma ve 5 Yıl Aralıkla Kayıt İsteniyor

MOBİSAD Pasaport üzerine IMEI Kaydı için alınacak olan 500 TL’lik harç ücretini desteklerken, kayıt için gereken sürenin 5 yıla çıkarılmasını, Yurtdışında ise en az 45 gün kalındıktan sonra kayıt hakkı kazanılmasını istiyor.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal TURNACI yaptığı açıklamalarla Yolcu Beraberinde Getirilen Cihazlar ile alakalı düşüncelerini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde 170 TL olan Harç Ücretinin 500 TL’ye çıkarılmasını desteklerini belirten Turnacı, 2 yıl olan iki cihaz arasında yeniden kayıt işlemi için bekleme süresinin 5 yıla çıkarılmasını ve yurtdışında en az 45 gün kalanlara kayıt hakkı tanınması gerektiğini savundu.

 

MOBİSAD - Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği

 

“Harç Düzenlemesini Destekliyoruz”

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde.

“Bilindiği üzere 2017 yılında 149.2 TL olan vergi, 2018’de 170.7 TL olarak yenilenmişti. Bugün çıkan kararla 500 TL’ye yükseltildi. Yolcu beraberinde yurt dışından gelen cihazların her yıl büyük bir artış gösterdiğini göz önüne alırsak bu adımın olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Hatta düzenlemeyle birlikte bu yıl 1 milyon adedi aşmasını beklediğimiz yolcu yanında gelen telefonlarda yüzde 10-15 civarında bir düşüş yaşanacağını öngörüyoruz.

Öte yandan düzenlemenin uygulama esaslarıyla ilgili daha da genişletilmesi sektör ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaktır”

 

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı

 

“Yurtdışında 45 Gün Kalma Süresi Getirilsin”

Yolcu yanında cihaz getiriminin maksadını aşıp ticari bir enstrüman olarak kullanıldığının altını çizen MOBİSAD Başkan Mustafa Kemal Turnacı, şunları söyledi;

“Bu durum hem vergi adaletsizliği hem de vergi kayıplarına yol açıyor. Bu düzenlemeye ek olarak beklentimiz; gerek devletimizin vergi kayıplarını azaltmak gerekse yurt dışından cihaz getirme imkânı olmayan vatandaşlarımızın yaşadığı vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmak için bu oranın daha fazla artırılmasıdır.

Ayrıca HAC ve turizm amaçlı grupların pasaportları ile toplu şekilde yurda cihaz kaydının yapılması sonucu haksız kazançların ve pasaport sahiplerinin mağduriyetinin engellenmesi için tek seferde minimum 45 gün yurt dışında kalma süresi ve bir pasaport ile minimum 5 yılda bir cihaz girişinin yapılabilmesi zorunluluklarının da düzenlemeye dâhil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz”

 

Pasaport IMEI Kayıt İşlemi ve Pasaport Kayıt Ücretleri

 

Tüketici İçin Olumsuz, Satıcılar İçin Olumlu

Pasaport kayıt işlemlerindeki Harç Ücretinin 500 TL’ye çıkarılmış olması Vergiler ve Dolar Kuru sebebiyle oldukça yüksek olan üst düzey cihazlara erişmekte zorluk çeken ve bu ihtiyaçlarını yurtdışından cihaz getirerek veya getirterek çözen kullanıcılar için büyük bir sorun halini aldı.

Rakamdaki artış sebebiyle artık Yurtdışından Telefon Getirmek eski cazibesini kaybedecek gibi görünüyor.

Bu durum elbette ki ülkemizde Telefon Satışı yapan firmaları mutlu edecek. Çünkü artan fiyatlarla beraber düşen satışların birde yurtdışından gelen cihazlara kaymasından ötürü ciddi bir kazanç kaybı yaşıyorlardı.

Gelen bu düzenleme ile yurtdışından cihaz getirecek olanların Türkiye Pazarında satış yapan marka ve modellere yönelmeleri bir nebze sağlanmış olacak.

Eğer MOBİSAD tarafından talep edilen 5 Yıl ve 45 Gün gibi süreçlerde kabul görürse bu durumda Yolcu Beraberinde Cihaz getirmek ve Pasaport üzerine IMEI Kaydı yaptırarak cihazları kullanmak ciddi bir lüks halini alacaktır.

Pasaport Üzerine IMEI Kaydı İçin 45 Gün Yurtdışında Kalma ve 5 Yıl Aralıkla Kayıt İsteniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir