Pasaport Üzerine Telefon Kaydında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Yurtdışından getirdiğiniz telefonlarınızı Pasaport İle Kayıt Ettirirken maddi ve manevi olarak zarara uğramamak için dikkat etmeniz 5  maddeyi sizler için sıraladık.

Dolar kurunun artışı, yurtdışından telefon getirmenin artmasına bağlı olarak arttırılan kayıt ücretleri ve getirilen sınırlamak ile artık bir telefonun pasaport üzerine kayıt işlemleri eskisine göre daha sıkıntılı ve maliyetli.

Bu sebeple de aşağıdaki detaylara dikkat etmeniz de ve kaydınızı o şekilde yaptırmanız da fayda var.

 

Yurtdışı Cihaz mı Yurt İçi Cihaz mı Kararınızı İyi Verin

Ülkemizde Telefonlardan alınan vergiler ciddi seviyelere ulaştı. 1.000 TL lik bir ürünün Türkiye’de üstüne eklenen vergiler ile satışı 2.000 TL seviyesine çıktı.

Bu sebeple de Yurtdışından Cihaz Getirme oranları yükselmeye başladı ve BTK birçok önlem alarak bu sayıyı minimize etmeye çalıştı.

Kayıt ücretlerini 1.500 TL seviyesine çeken BTK ayrıca sadece kayıt yapılan pasaport sahibine ait sim kart ile cihazı kullanabilme ve 3 yılda bir yeni bir cihaz kaydına olanak sağlama gibi farklı kısıtlamalar ile yurtdışından cihaz getirip kullanmayı epey zorlaştırdı.

Ayrıca birçok firma Yurtdışından getirilen telefonlar için Türkiye’de garanti vermemeye başladı. 1 yıllık Global Garanti için ise ürünün satın alındığı ülke ile iletişime geçilme şart koşuldu.

Bu sebeple de yurtdışından bir Cep Telefonu alırken tüm maliyetleri, harç ve vergileri göz ününe alarak, garanti süreçlerini de düşünerek karar vermeniz önemli.

 

 

 • Cihazı Sadece Pasaport Sahibinin Sim Kartı İle Kullanabilirsiniz

Gelen düzenleme ile birlikte yurtdışından getirilen bir telefon Kimin Pasaportuna kayıt edildi ise sadece o kişinin TC Kimlik Numarası ile açılan hatlarda o cihaz kullanılabiliyor.

Eğer Anne veya Babanız ya da yakın bir akrabanız size cihaz getirdi ise onların adına bir hat alarak ilgili cihazı Türkiye’de kullanabilirsiniz.

 

 • Kaydedilmeyen Cihazlar 120 Günün Sonunda Kullanıma Kapanır

Yurtdışından gelen ve Türkiye’de içine sim kart konularak kullanılmaya başlanılan cihazlar için belirlenen süre 120 gündür. Bu süre sonunda ilgili cihaz Sim Kart gerektiren tüm işlemlere kapanır.

BTK yıllık olarak bir telefona 120 günlük süre tanımaktadır. Yurtdışından her sene kısa süreliğine Türkiye’ye gelen gurbetçilere aynı telefonu her sene kullanma imkânı sağlamak amacıyla.

Bu sebeple de eğer kendiniz bir cihaz getirdi iseniz yurtdışından Türkiye’ye girişten sonraki 120 gün içinde kayıt ettirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda Pasaportunuzun Kayıt Süresi dolacağı için yeniden yurtdışına gidip Türkiye’ye giriş yapana kadar kayıt imkânınız kalmayacaktır.

Bu arada küçük bir bilgi daha. Kapanan cihazların sadece GSM Şebekesini kullanması engellenir. Oyun oynamak, wi-fi üzerinden internete girmek, Whatsapp ile görüşme yapmak gibi birçok özellik aktif kalacaktır.

 

 • Aynı Pasaporta 3 Yılda 1 Cihaz Kaydı Yaptırabilirsiniz

Gelen düzenlemeler sonrasında artık bir cihaz kaydı yaptırdıktan sonra başka bir cihazı Pasaportunuzun üzerine kayıt ettirebilmeniz için 3 yıl geçmesi gerek.

Örneğin 1 Aralık 2020 yılında bir cihaz kaydettirdi iseniz 1 Ocak 2022 tarihinden önce başka bir telefonu daha kayıt ettiremezsiniz.

Bu sebeple de her sene telefon alıp pasaporta işletme olayı ne yazık ki artık mümkün değil.

 

 • Kayıt Sırasında IMEI Kodunu Doğru Yazdığınızdan Emin Olun

En fazla yapılan hatalardan birisi IMEI Kodunu hatalı girmek veya Çift Sim Kartlı modellerde sadece Tek IMEI Kodu girmektir.

IMEI Kodunu defalarca kontrol etmeniz gerek. Ayrıca cihazda birden fazla sim kart girişi varsa kayıt ekranında açılan IMEI 1 – IMEI 2 – IMEI 3 alanlarına bu IMEI Kodlarının tamamını eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekecektir.

Aksi durumda hem Pasaportunuz için 3 yıllık kayıt hakkını yakarsınız hem de getirmiş olduğunuz cihaz kullanım dışı kalır.

 

 • Ödemeyi Kayıt Sonrası e-Devletten Üzerinden Yapın

IMEI Kayıt Ücreti 1.500 TL seviyesini aştı. Bu ciddi bir rakam. Bu sebeple de ödeme işlemini IMEI Kayıt İşleminden hemen sonra e-Devlet üzerinden Kredi Kartı ile yapmanızı öneririz.

Öncesinde ödeme yaparak kayıt işlemini sonra yapmanız durumunda IMEI Kodu veya Pasaport kaynaklı bir sorun yaşandığında ödediğiniz 1.500 TL’lik parayı geri almak için uğraşmanız gerekecek.

 

Son Not:

Aklınıza takılan tüm soruları bizlere sormaktan çekinmeyin. Yorum kısmı bu yüzden var ve elimizden geldiğince tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Ayrıca yazıyı beğendi iseniz Sosyal Medya hesaplarınızdan da paylaşırsanız çok ama çok mutlu oluruz.

 

Pasaport Üzerine Telefon Kaydında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

28 Yorum

 1. Telefonu babamın üzerine kaydettirdim hat kendi adımaydı telefonun şarzı bitip kapanınca sinyal gitti hattımı babamın tc sine kaydettirdim e devlette babamın kendi hattı gözüküyor benim hattımı e devlete nasıl kaydettirebiliriz

  Cevapla
 2. Merhabalar
  Yurdışından yeni getirttiğim cihazımı kendi hattımı henüz onun üzerine taşımadan tanıdığım birinin pasaportu üzerine kayıt ettirdim. Ve telefonu kendi hattım ile kullanmaya başladım 3 gün sonra şebeke gitti. Hattımı onun üzerine devredersem telefonu kullanmaya devam edebilir miyim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum.

  Cevapla
 3. Merhaba telefonumu getiren arkadaşımın pasaportuna kayıt ettirdim ben hattımı ona devredicem sim çalışsın diye şuan daha yasal kullanım sürem devam ediyor kayıt edilmiş telefonda kullanılcak sim için edecletten kayıt gereklimi yoksa btk otomatik görücekmi birde süresi varmı o kişi adına sim tanımlama için

  Cevapla
 4. 17 Mart 2023, 19:18

  Merhaba benim telefonum yurtdışından geldi ben pasaport üzerine açtım. Pasaport sahibi üzerine SIM kartı da aldım ama telefon kartı okumuyor bunun nedeni ne olabilir? Çözüm olarak ne yapmam gerek.?

  Cevapla
 5. Merhaba. Arkadaşımın pasaportu üzerine bi cihaz aldım fakat henüz imei atılmadı. Şu an kendi adıma olan hattım takılı ve 120 günlük süre dolmadığı için telefonu kullanabiliyorum. Yeni hat çıkarmayıp kendi hattımı pasaportunu kullanarak telefon aldığım kişinin üzerine geçirsem sorun olur mu?

  Cevapla
 6. Benim bir sorum olacak, Yurt dışından İpone 14 pro getirdim ve pasaportuma 2 IMEI numarasını da işleteceğim, fiziki sim e kendi adıma kayitlı fiziki hattı takacagim. Bir de şirket hattım var ve haliyle şirket adına kayıtlı, bu hattı telefona e sim olarak tanimlamayı düşünüyorum. 2’inci hat adıma kayıtlı olmadığı için telefonda calisirmı? E sim belli bir süre sonra kapanır mı?

  Cevapla
 7. Merhabalar bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederm. Benim 3 yıllık bir yurtdışı bir telefonum var. 3 yıl dolduktan sonra bu cihazı eşime versem kendi hattıyla kullanabiliyor mu?

  Cevapla
 8. Psaportuma kayıtlı cihazı ne kadar süre sonra satabilirim bir başka kişi kendi sim kartı ile ne zaman kullanabilir

  Cevapla
 9. Merhabalar iyi günler
  Benim hattım annemin üzerine fakat annemin pasaportu yok babamın var hattımı babamın üstüne taşısam ve kayıt ettirsem kullanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 10. 28 Eylül 2022, 01:19

  Öncelikle Selamlar…
  Ben yurtdışı cihazımı kuzenimin pasaportu üzerine açtırmak istiyorum lakin numaram değişmesin istiyorum.Sim kartımı kuzenimin üstüne aldıktan sonra açarsam o simi kullanabilir miyim?Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 11. Merhaba, ben yurt dışından kuzenime telefon getirteceğim. Fakat şirket hattı kullanıyorum. Bunu kuzenime devir etmek pek mümkün değil. Bu durumda çift sim telefon olduğu için birini kuzenim üzerine alsam diğerini şirket hattı kullansam ne olur ?

  Cevapla
 12. Merhaba, telefonu 2019 da yurtdışından aldım ve başkasının üzerine kayıtlı, hatta başkasının üzerine, bu hattı kendi üzerime almak istiyorum, bunun belirli bir sınırı var mıdır? (örneğin 2 yıldan önce alınamaz vs. Gibi)

  Cevapla
 13. Merhaba psaport kayıtlı cihazımın 1 ocak 2022 den itibaren süresi doluyor yani başka bir telefon daha alıp pasaporta kayıt yaptırabiliyorum. Kaydettiğim telefonun süresi dolduktan sonra başka hat taksbiliyor muyum ??

  Cevapla
  • Başka bir telefonu kaydedebilirsiniz evet.
   Kaydedilen telefon için sistem süre dolunca başka hatta izin veriyor hale gelecektir. En azından beklenti odur.

   Cevapla
 14. Merhabalar. Çift simkart girişine sahip telefonu kaydettirirken iki İmeiyi yi de yazmamız gerektiğini söylemişsiniz ama merak ettiğim soru şu, fiyatta artış oluyor mu bu durumda?

  Cevapla
 15. cift hatli telefonu tek pasaportla kayit ettire bilirmiyim

  Cevapla
 16. Yurt dışından getirdiğim telefonu Türkiye de pasaportum üzerinden açtım. KKTC hattım benim üzerime olmasına rağmen hattımı Telefona takınca olmuyor kabul etmiyor.neden acaba? Ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Yurtdışı telefonumu kendi adıma iki sime kayıt yaptıra bilirmiyim bir tlf da iki sim kartı kullana bilirmiyim yoksa tek sim kartımı kullana bilirim

   Cevapla
 17. Ben şu konuyu merak ediyorum.

  Yurt dışından telefon getirdi ve tüm yasal sorumluluklarımı yerine getirerek kayıtlarını yaptırdım. Telefonda bir fizikse birde esim olarak çift sim desteği mevcut.
  Şahsi hattım elektronik sim ile sorunsuz çalıştı. Buraya kadar herşey normal fakat 5 yıldır tarafımca kullanılan şirket hattım mevcut ve bunu fiziksel sim ile kullanmak istiyorum.

  BTK müşteri hattından üzerinden aldığım bilgi aynen şu şekilde “ ilgili operatör üzerinden gerekli tanımlamalar şirket yetkiliniz tarafından yaptırılarak hattı kullanabilirsiniz.”

  Böyle bir durum gerçekten doğru mudur.

  Cevapla
  • Merhabalar iyi günler
   Benim hattım annemin üzerine fakat annemin pasaportu yok babamın var hattımı babamın üstüne taşısam ve kayıt ettirsem kullanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 18. Merhaba imei kaydı yapılmış bir cihaz kullanıyorum kaydı kayınbiraderim yaptı üstündeki hatda ona ait buraya kadar sıkıntı yok teşefon çift sim kartlı bir sim de onun hattı varken diğer sim girişine kendi hattımı taksam bir sorun yaşarmıyım acaba?

  • Başkasına ait sim kart çalışmaz cihazda. TC Kimlik numarası üzerinden sorgulama yapılır. Sim 2 deki sim aktif olmaz

 19. iyi akşamlar Yurtdışından gelen telefon iki yıl sonra bir başkası kendi hattını yani sim kartını bu telefon da kullanabilir mi?

  • 2 yıl yada 5 yıl geçmesi önemli değil. Yurtdışından gelen bir cihazı kim kullanacaksa KENDİ PASAPORTU üzerine yeniden ÜCRET ÖDEMESİ yaparak kaydettirmesi gerek

 20. merhabalar, Hiç bi yerde bulamadım su bilgiyi, yurt dışı cihazı pasaportuma kayıt ettirdim ve hattımı takip kullandım, Daha sonra satmak istedim burda prasotur nasıl işliyor, satın alan kişi ne yapması gerekiyor

  • Yeni yasal düzenleme ile birlikte pasaportunuza kayıt ettiğiniz cihazı sadece KENDİ TC NUMARANIZ ile açılan sim kart ile kullanabilirsiniz. Bu sebeple de ürünü satmak istemeniz durumunda sizin yaptığınız PASAPORT KAYDI Geçerliliği yitirir. Satın alan kişinin KENDİ ADINA KAYIT yapması gerekir.
   Bu sebeple de Yurtdışından getirilen cihazların Türkiye’de ikinci el olarak satışı oldukça sıkıntılı