Patent Başvurusu Konusunda Huawei Lider Konumda

WIPO tarafından yapılan açıklamaya göre 2015 yılının ikinci çeyreğinde Patent Başvurusu yapan Global Şirketler listesinde Huawei açık ara lider oldu.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (The World Intellectual Property Organization – WIPO) tarafından 16 Mart 2016 tarihinde açıklanan Patent Başvuru Sayılarına göre Çin merkezli Huawei firması birçok büyük firmayı geride bırakmış durumda.

Qualcomm, Samsung, Sony ve HP gibi firmaları geçen Huawei firması bu alanda 2015 yılının ikinci çeyreğini lider kapamış.

 

Huawei
Huawei

 

148 Ülkede Patent Koruması Sağlanıyor

WIPO olarak bilinen Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü kendisine gelen başvuruları Uluslararası Patent İşbirliği Anlaşması (Patent Cooperation Treaty – PCT) standartlarına göre değerlendirip 148 ülkede Patent Koruması sağlayabiliyor.

Yani X markası tarafından yapılan bir başvuru WIPO tarafından kabul edilirse 148 Ülkede o ürünle alakalı her işlemde Üretici – Geliştirici kendi komisyonunu alarak hizmetin kullanım hakkını kiralayabiliyor.

WIPO kayıtlarına göre PCT kapsamındaki uluslararası patent başvuruları 2015 yılında yüzde 1,7’lik artışla 218.000’e ulaşarak yıl bazında bir rekora da imza atılmış oldu.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Direktörü Francis Gurry, “Özellikle endüstriyel tasarım alanındaki uluslararası patent başvuruları, şirketlerin inovatif ürünler ortaya koyma noktasında geldikleri noktanın da önemli bir göstergesi niteliğinde.” dedi.

 

WIPO
WIPO

 

Yılın Lideri Genel Sıralamada 4. Sıraya Yükseldi

2016 yılının 2. Çeyreğini lider olarak kapatan Huawei firması WIPO kayıtlarına göre Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) başvuru yapan markalar arasında da dördüncü sıraya yükselmiş durumda.

Huawei, Avrupa Patent Ofisi’ne 2015 yılında toplamda 1953 başvuru gerçekleştirdi.

Dijital iletişim sektörü ise iki yıl üst üste 1197 patent başvurusuyla diğer endüstriler karşısında açık ara farkla önde olmayı sürdürdü.

 

Huawei
Huawei

 

Patent Almanın Getirisi Giderek Artıyor

Ülkemizde de son yıllarda yavaş yavaş artmaya başlayan Patent Alma sistemi aslında birçok ülkede yıllar öncesinde keşfedilen bir durumdu.

Alınan her Patent eğer doğru işler için kullanılırsa hem Patent Sahibi hem de Ülkesi adına büyük bir kaynak halini alabiliyor.

Örneğin geçmiş yıllarda alınan Wi-Fi patentleri günümüzde halen kullanılmakta. Wi-Fi için Patent alan kurum ise bunun getirisini uzunca yıllar cebine indirdi.

Patent Başvurusu Konusunda Huawei Lider Konumda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir