Paypal’dan Türkiye İddialarına Yanıt Geldi “Şuan Düşünmüyoruz”

Son birkaç gündür basında çıkan “2017 yılında PayPal ülkemizde yeniden faaliyete geçecek” şeklindeki haberlerin hemen ardından PayPal cephesinden ilk açıklama geldi.

Türkiye’de faaliyette olduğu dönemlerde firma tarafından aktif olarak kullanılan, ülkemizden çekildikten sonra da açık kalmaya devam eden Facebook sayfası üzerinden bir açıklama yapan PayPal firması iddiaları yalanladı.

PayPal tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Yakın zamanda basında çıkan PayPal ile ilgili haberleri gördük. Ancak, şu an PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili paylaşacağımız yeni bir bilgi bulunmamaktadır.  Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli iznin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.”

 

BDDK Lisans Vermedi PayPal Türkiye Hizmetlerini Sonlandırmak Zorunda Kaldı
BDDK Lisans Vermedi PayPal Türkiye Hizmetlerini Sonlandırmak Zorunda Kaldı

 

Kayıt Dışı Ödemelerin Büyük Çoğunluğu PayPal Üzerinden

Ülkemizdeki Nakit Ödeme sistemleri dışında Kredi Kartı ile en kolay ödeme alınan sistem olması sebebiyle ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan PayPal firması aslında bir anlamda bu sistem sebebiyle ülkemizdeki faaliyetleri konusunda sıkıntı yaşamıştı.

BDDK tarafından istenilen bazı değişimleri yerine getirmek istemeyen firmanın Türkiye sınırları içerisindeki faaliyetleri sonlandırılmıştı.

Kredi Kartı ile yapılan ödemelerde veya Havale sistemi ile yapılan ödemelerde gerek duyulduğunda para takibi yapabilen bankacılık sistemi PayPal Sistemine ise dışarıdan erişmemekte idi.

Bu sebeple de birçok firma PayPal üzerinden ödeme almakta ve fatura kesmeden hizmet satışı gerçekleştirebilmekte idi. Keza bireysel kullanıcılarda PayPal üzerinden ciddi bir para akışı sağlamakta idiler.

 

Paypal Nakit Kart Sistemi
Paypal Nakit Kart Sistemi

 

PayPal Yeniden Gelebilir Ama Süreç Net Değil

PayPal her ne kadar ülkemizden sınır dışı edilmiş olsa dahi BDDK tarafından istenilen şartları yerine getirdiği taktirde yeniden Türkiye’de hizmete girebilecek.

Burada önemli olan BDDK tarafından sunulan şartların kademeli olarak hayata geçirilmesi ve PayPal cephesinin bilgilerini Yerel Kanallara açabilmesi.

Ancak bu durumdan sonra PayPal üzerinden yapılan Kayıt Dışı Alışveriş izlenme sebebiyle azalacaktır. Bu durumda da PayPal ciddi bir gelir kaybı ve kullanıcı kaybı yaşayacaktır.

Bu sebeple de PayPal cephesi bu talebe hep uzak kalmıştı. Bakalım bu süreçten sonra taleplerin kabulü ve firmanın yeniden ülkemize girmesi söz konusu olacak mı?

Zamanla, bekleyerek göreceğiz.

Paypal’dan Türkiye İddialarına Yanıt Geldi “Şuan Düşünmüyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir