PC Depo Olayında Son Durum “Ürünleri Unutun”

Türkiye’nin önde gelen İnternet Satış Sitelerinden birisi olan PCDepo.com bir anda iflas bayrağını çekerek “Ürünlerinizi Unutun” mesajı ile pazardan çekildi.

Kullanıcıların 1-2 aydır ürünlerini teslim alamadıkları sebebiyle Hukuki Yollara başvurmalarının sonrasında ortaya çıkan durum E-Ticaret Sektörü için kötü bir iz oldu.

180’den fazla kullanıcısına satın aldıkları Notebook’ları göndermeyen firma hali hazırda satış yaptığı mağazasını da kapatarak kayıplara karışmış durumda.

İlk olarak SMS ile bilgilendirme yapan Normal Bilgisayar daha sonrasında ise Web Sitesi üzerinden bir açıklama yaptı.

 

PC Depo Firması
PC Depo Firması

 

Norma Bilgisayar ve PCDepo’nun Açıklaması

Gazetelerde yayınlanan haberlerin başlangıcında yer alan firmamızın yılda 25.000 adet bilgisayar sattığına ilişkin beyanlar dışındaki haberin tüm içeriği gerçeği yansıtmadığı gibi doğruda değildir.

Firmamız 13 yıldır bu sistemle piyasada olan en çok perakende bilgisayar satan firmadır. Bu durumda yasa  gereği teslim sürecimiz 45 gün olarak öngörülmüş olduğundan firmamız 3-4 günlük rötar ile birlikte asgari 5000 adet bilgisayarı alıcıya teslim edemememiz gerekirdi oysaki, şuan firma kayıtlarına göre alıcıya gönderilmeyen bilgisayar sayısı sadece 180 adettir.

Firmamız kötü niyetli olması halinde bu sayı yaklaşık 5000 adet civarı olması gerekirken ortada böyle bir mağdur olmadığı gibi Türkiye de bankacılık sektörünün denetimsizliğinden ve adalete ve hukuka aykırı olarak keyfi davranışları sonucu şirketimiz mağdur edilmiştir.

Biz bu mağduriyeti müşterilerimize yansıtmamak adına her türlü maddi manevi fedakarlığı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Geçen süreçte döviz kurlarındaki ani yükseliş nedeni ile ilk 45 günlük iç piyasada nihai tüketici bağlantımız 4000 bilgisayar civarında olmuştur. Bu fark dahi firmamızın 2,5milyon TL zararı ortaya çıkarmıştır. Firmamız buna rağmen faaliyetine ve teslimlerine devam etmiştir.

Aynı süreçte bankalar bilançolarımızı sürekli inceledikleri için firmamızdan ek teminatlar talep etmişler ve bu talep üzerine iyi niyetli olarak bankaları şirketimizin ve şahsımın maliki olduğu tüm taşınmazları rehin etmiş bulunmaktayız.

Garanti bankası riskinden daha fazla ek teminatları aldığı günün hemen ardından firmamıza tahsis edilen kredileri durdurmuş ve sanal pos hesaplarını bloke edip 27/10/2015 tarihi itibariyle ticari faaliyetlerimiz bloke edilmiştir.

Ardından finansbank, Vakıfbank ve Akbank aynı şekilde tüm hesapları bloke etmek zorunda bırakılmıştır.

Şirket aktif ve pasifimiz yüksek banka temerrüt faizleriyle yok edilmesini engellediğimiz an şirketimizin faaliyetlerine devam edebileceği gibi yüksek bir oranda öz sermayesine de kavuşabilecektir.

Bu hususlara yönelik ilgili bankalar ile firmamız ve avukatlarımız görüşmelere devam etmektedir.

Sonuç olarak hesaplarımıza bloke konulan 27/10/2015 gününe ilişkin sadece 1 günlük bilgisayar alıcısı mağdur durumdadır. Bu mağduriyet de en kısa sürede firmamız tarafından ortadan kaldırılacaktır.

Norma Bilgisayar Dış Tic. LTD. ŞTİ.

 

PCDepo - Norma Bilgisayar Mağazası
PCDepo – Norma Bilgisayar Mağazası

 

Satılan Ürünler Gönderilemeyecek

Satışı yapılan ürünlerin Dolar Kuru ve Banka Sorunları sebebiyle gönderilemeyeceği yapılan açıklamada ortaya çıkan ilk konu olmuş durumda.

Firmanın iyi bir satış grafiği yaşadığı bir dönemde bu şekilde bir iflas ile sektöre veda etmesi ve arkasında yüzlerce Mağdur Müşteri bırakması akıllarda birçok soru işareti bırakmış durumda.

Birçok mağdurun Savcılık üzerinden Suç Duyurusunda bulunduğu Norma Bilgisayar ve PCDepo.com adresleri için ilerleyen günlerde nasıl bir karar alınır, mağdurların ödemeleri nasıl tahsil edilir hep beraber göreceğiz.

PC Depo Olayında Son Durum “Ürünleri Unutun”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir