Periscope Uygulaması Her An Yasaklanabilir

Bilişim Hukuku Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre Periscope Uygulaması her an Telif Hakları sebebiyle Erişime Kapanabilir.

Sosyal Medya Yasakları ile ünlü bir hale gelen ülkemizde Periscope Uygulaması da bu yasaklardan nasibi alacak gibi görünüyor.

Son dönemde artan kullanıcı sayısı ile Telif Haklarının İhlali konusunda da oldukça bonkör olmaya başlayan Periscope Uygulaması bu sebeple de her an bir engelleme ile karşı karşıya kalabilir.

Periscope Uygulaması Her An Yasaklanabilir
Periscope Uygulaması Her An Yasaklanabilir

 

Futbol Müsabakaları İlk İhlaller Arasında

Geçtiğimiz günlerde Şifreli Kanalda yayınlanan Fenerbahçe – Shakhtar Donetsk maçını Periscope Uygulaması üzerinden canlı olarak veren kullanıcılar telif konusunda oldukça önemli bir yapıyı harekete geçirmiş oldular.

Gerek D-Smart, gerek Digitürk gerekse de TiViBu bu sene birçok maçı Şifreli Kanal üzerinden ücreti ile izlettirecek. Ancak Canlı yayın Uygulamaları bunu büyük bir sıkıntı haline getirebilir.

 

İhlaller Sürerse Yasaklama Kapıda

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat ERGÜN tarafından yapılan açıklamaya göre Periscope Uygulaması bir kez radara yakalanmış durumda.

Kanalların ve Telifli İçerik Üreticilerinin yoğun şekilde takibe aldığı Periscope Uygulaması Telif İhlallerine devam ederse kısa süre içerisinde Türkiye Kullanımına kapanacak.

Periscope Uygulaması Teliften Yasaklanabilir
Periscope Uygulaması Teliften Yasaklanabilir

 

Sosyal Medya Yasaklarına Alışkın Bir Milletiz

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya yapılarının yasaklanmasının yanında Youtube ülkemizde uzunca bir süre yasaklı kalmıştı.

Bu sebeple de Türk İnsanı Sosyal Medya Yasaklarına genelde alışkın oluyor. Aynı zamanda da Yasakları Delme konusunda oldukça yaratıcı olabiliyor.

Periscope üzerinden Canlı Maç Yayını uygulamanın son dönemde yakaladığı popülaritesinin Yasal Olmayan Yönlere kayması anlamına geliyor.

Bu sebeple de Periscope Uygulaması için yakın dönemde bir Telif Yapısı çıkacaktır diye düşünüyoruz.

Periscope Uygulaması Her An Yasaklanabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 21 Kasım 2015, 15:21

    Millet olarak gerçekten yasakların olduğu bir yerde yaşıyoruz. Tüm dünya internetin faydalarından yararlanıp gelişimlerini bu yönde yaparak geçiriyor fakat biz de durum tam tersi. İlerlemeye çalışırken geriliyoruz. Hayırlısı diliyorum.

    Cevapla