Pistonlu Kompresör Nedir?

Pistonlu Kompresör Nedir?

Pistonlu Kompresörler, En sık kullanılan kompresör çeşitlerinden biridir. Otomobil servislerinde, tekstil atölyelerinde, diş tedavi kliniklerinde ve daha onlarca farklı sektörde kullanılmaktadır. Değim yerindeyse küçük ve orta işletmelerde en önemli demirbaşlardan biridir. Pozitif Deplasmanlı kompresörler olarak da bilinen pistonlu kompresörler, hacmi düşürmek ve basınç oluşturmak için silindir bölmesinde piston kullanılmaktadır. Piston yatağında hareket eden pistonun ileri-geri […]


Pistonlu Kompresörler, En sık kullanılan kompresör çeşitlerinden biridir. Otomobil servislerinde, tekstil atölyelerinde, diş tedavi kliniklerinde ve daha onlarca farklı sektörde kullanılmaktadır. Değim yerindeyse küçük ve orta işletmelerde en önemli demirbaşlardan biridir.

Pozitif Deplasmanlı kompresörler olarak da bilinen pistonlu kompresörler, hacmi düşürmek ve basınç oluşturmak için silindir bölmesinde piston kullanılmaktadır. Piston yatağında hareket eden pistonun ileri-geri hareketi sayesinde diyafram hava emer. Bu havayı depolama tüpüne iten piston kompresörün hava sıkıştırma ve dæçepolamasını mümkün kılar.

Tek Taraflı Pistonlu Kompresörler

Tek taraflı pistonlu kompresörler, pistonlu kompresörler ailesinin bir diğer üyesidir. Çalışma prensibi çift taraflı kompresörden biraz daha farklıdır. Tek taraflı kompresörler, emiş ve deşarj valfi ile çalışır. Giriş valfinin görevi havanın silindir içine girmesini sağlamaktır. Deşarj valfi ise havanın dışarı çıkmasını önlemektedir. Piston yuvasında ileri geri hareket eden piston, hava emişini sağlamaktadır.

Piston, silindir içinde bir yöne doğru hareket ettiğinde emme valfi kapanmaktadır. Bir miktar basınç uygulanana kadar deşarj valfinin açılmaması hacmi azaltacaktır. Ortamda oluşan basınç istenilen düzeye geldiğinde deşarj vanasını açacak ve içeri alınan hava daha yüksek basınçla dışarı çıkacaktır. Tek taraflı kompresörlerde, silindir üzerinde valfler bulunur. Krank mili döndükçe oluşan hareket sıkıştırma çevrimini sağlar.

Pistonlu Kompresörlerin tercih nedenleri büyük oranda uygun fiyatlı bir teknoloji olmasıdır. Zamanlanmış çalışmalara sahip devreler için en ideal seçimdir. Diğer kompresör çeşitleri ile kıyaslandığında çok daha düşük bir bakım maliyetine ihtiyaç duyar. Bakımları kolay ve uygun fiyatlıdır. 40 Bar’a kadar ihtiyaç duyduğunuz havayı üretebilmektedir.

Çift Etkili Pistonlu Kompresörler

Çift etkili pistonlu kompresörler, pistonlu kompresörler sınıfında yer alan farklı bir modeldir. Çift etkili pistonlu kompresörün çalışma mantığını farklı kılan; Krank milinin iki yanında yer alan valfler, çift taraflıdır. Bu valfler her dönüşte iki kat sıkıştırma sağlamaktadır.

Kompresörler arasında en verimli olan kompresör türüdür. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte daha verimli kompresörler üretilmiş olsa da hala kullanılmaya devam etmektedir. Oldukça büyük ürünlerdir. Kompresörün kullanıldığı alanda mutlaka lastik takoz ve sabitleme uygulaması yapılmalıdır. Çalışma sırasında oldukça yoğun gürültü çıkaran bu makineler sabitleme yapılmazsa kendilerine zarar verecek etki oluştururlar. Büyük fabrikalarda ve büyük üretim tesislerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Diyaframlı Pistonlu Kompresörler

Diyaframlı kompresör, silindir içinde hareketin aksine daralan ve genişleyen diyafram mantığı ile çalışmaktadır. Çok yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, su depolamak için de kullanılabilmektedir.

Kompresör Bakımı ve Tamiri Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Kompresörler pahallı makineler olduğu için bakım ve tamiri oldukça önemlidir. Zamanında yapılmayan bakımlar, yanlış yapılan tamirler masraftan kaçarken daha çok masrafa neden olmaktadır. Bu nedenle firma sahipleri bu konuda dikkatli olmalıdır. Kompresörlerin bakımı, haftalık, aylık ve zorunlu olarak 6 aylık ve yıllık bakımları yapılmalıdır. Vidalı kompresörlerde bu çok önemlidir. Kompresör tamiri  içinse mutlaka işin uzmanı olan kişiler tarafından yaptırılmalıdır.

Sektörde 30 yıldır yer alan Kompresör servis hizmeti için iletişime geçebilirsiniz: https://kompresorteknikservis.com/


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler

Elektronik Sigara E Sigara Satış Sitesi

Salt Likit Salt Likit Çeşitleri

DMCA.com Protection Status