Play Store Üzerinden Bulaşan Yeni Nesil Virüs Uyarısı

Trend Micro firması tarafından Google Play Store üzerinden Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerine bulaşabilen yeni bir virüs hakkında uyarı yapıldı.

Google Play Store üzerinden indirilebilen 3. Parti Ürünlerin birçoğuna bulaştığı saptanan virüsün aslında temel yapısı cihazınıza ROOT Özelliğinin eklenmesi.

Bu sayede cihazınıza İstediği Gibi müdahale edebilen virüs sizin hiçbir şeyden haberiniz olmadan tüm verilerine ulaşabiliyor.

Telefon görüşmelerinizi kaydını tutup SMS içeriklerinizi alabiliyor. Not defterinize ve Albümünüze ulaşabiliyor. WhatsApp iletilerinizi okuyabiliyor. Yani cihazda sizin yaptığınız her hareketi görüyor ve kontrol edebiliyor.

Hindistan ve Endonezya başta olmak bazı Avrupa ülkelerinde de görülmeye başlanılan virüs Trend Micro yetkililerine göre henüz ülkemizde kendisini göstermemiş durumda.

Yapılan uyarılar sonrasında Google firması Play Store üzerinde tespit edilen zararlı uygulamaları kaldırmış olsa da bu uygulamaların farklı yollarla telefonlara ulaşma ihtimali halen mevcut.

Bu sebeple de dış sitelerden indirip yükleyeceğiniz uygulamalara çok ama çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Play Store Üzerinden Bulaşan Yeni Nesil Virüs Uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir