Pos Cihazları Üzerinden Yapılan Kredi Kartı Dolandırıcılığı Artmaya Başladı

Pos Cihazları üzerinden yapılan Kredi Kartı Kopyalaması ile başlayan ve kullanıcıların genellikle hiç farkına varamadıkları Dolandırıcılık Sistemi büyümeye başladı.

Pos Cihazlarında kredi kartının kopyalanması ile başlayan süreçte Kredi Kartından aralıklarla 10 TL – 20 TL – 50 TL gibi az meblağlarda çekim yapan dolandırıcılar kart sahiplerinin ne olduğunu bile anlamadan dolandırılmalarını sağlamış oluyorlar.

Bu sistem üzerinden binlerce Klon Kredi Kartı ile işlem yapan dolandırıcılar ciddi bir mali kazancın da sahibi olmuş oluyor.

 

Kredi kartı Dolandırıcılığı
Kredi kartı Dolandırıcılığı

 

Düşük Tutarlar Göze Batmıyor

Günlük işlerinde Kredi Kartı kullanan bir kullanıcı ekstresine bakarken genelde 10 TL – 20 TL gibi işlemler için detaylara bakmadan geçerler. Hatta birçok işlemde Firma İsmi ile Pos Cihazındaki İsim aynı olmadığı için o işlemin kendisi tarafından yapılıp yapılmadığını bile ayırt edemezler.

Büyük meblağlarda ise harcamanın kendisi tarafından yapılıp yapılmadığına bakar ve inceleme işlemlerini bitirirler.

Dolandırıcılarda işte tam bu detayın arkasına sığınarak iş yapmaya başlamış durumdalar.

Pos Cihazı üzerinden birkaç dakika içinde kopyalanabilen Kredi Kartınız ile size Bilgi SMS’i gelmeden 10 TL – 20 TL gibi düşük işlemlerle sizi soyuyorlar.

Siz de rakam büyümediği ve SMS ile bilgilendirme gelmediği için olaydan habersiz dolandırılmaya devam ediyorsunuz.

 

Kredi kartı Dolandırıcılığı
Kredi kartı Dolandırıcılığı

 

Sayı Yüksek, Totalde Rakam Büyük

İlk etapta 10 TL – 30 TL veya 50 TL için neden bu denli zahmetli bir işe kalkışılsın ki deseniz de aslında olay tamamen farklı.

Örneğin ayda 10 TL tırtıklayarak 1.000 kişi üzerinden kazanç sağlayan bir örgüt aylık 10.000 TL parayı haksız bir şekilde kendi hesabına geçirmiş oluyor.

Bunu her ay artan kullanıcı sayısı üzerinden tekrarladığını düşündüğümüzde ise hiçbir ek zahmete gerek olmadan Milyonlarca TL Dolandırdıklarını görebiliyoruz.

Kaldı ki bu rakamların aylık 10 TL ile kalması da pek ihtimal dâhilinde değil. 10 TL’lik 5 işle yapsa, 1.000 kişide aylık 50.000 TL para kazanmış olunur.

Bu rakamlarda Türkiye Ekonomisinde ciddi kazançlar olarak ele alınabilir.

 

Kredi kartı Dolandırıcılığı
Kredi kartı Dolandırıcılığı

 

Dolandırılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Tabi ki dolandırılmak isteyerek, bilerek ya da arzulanarak yapılan bir şey değil.

Bir anlık dalgınlığınız bazen geri dönüşü olmayan zararlara sebep olabiliyor.

Ancak siz yine de ay sonunda gelen ekstrelere daha dikkatli bakarak küçük harcamaları bile çek ederek kendinizi biraz daha güvene alabilirsiniz.

Çok sayıda kart kullanmak yerine daha az sayıda kart kullanarak, şifresiz işlem yapmayarak, bilinmedik mekânlarda kartınızdan görmediğiniz bir yerde işlem yapılmasına izin vermeyerek biraz daha kendinizi güvene alabilirsiniz.

Bunun dışında Kredi Kartı ile büyük ödemelerinizi yapmanız, küçük işlemlerde Nakit Ödeme yapmanız da kontrol aşamasında size kolaylık sağlayacaktır.

Pos Cihazları Üzerinden Yapılan Kredi Kartı Dolandırıcılığı Artmaya Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir