Powerbank – Taşınabilir Şarj Cihazı Satın Alma Rehberi

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Gelen sorular çerçevesinde detaylı bir Powerbank – Taşınabilir Şarj Cihazı Satın Alma Rehberi hazırlayalım istedik. Powerbank – Taşınabilir Şarj Cihazı satın alırken hangi özelliklere bakmalı ve doğru cihazı seçmek için hangi verileri incelemelisiniz. Bu gibi detayları sizlere sunmaya çalışıyor olacağız.

Öncelikli olarak size Taşınabilir Şarj Cihazı – Powerbank satın alırken hangi detaylara bakmanız gerektiği konusunda bazı bilgiler vermeye çalışıyor olacağız. Bu bilgiler sayesinde alım yaparken daha fazla fikriniz olacak ve sonrasında satın alma işlemlerinde sıkıntı yaşamanızın önüne geçmiş olacağız.

Yazının son kısmında ise PowerBank Modellerine bir göz atıp Alınabilir Modelleri sizler için listeliyor olacağız. Ancak bu yazı yayına alındıktan sonra çıkan bazı Powerbank Modelleri listede yer almayabilir veya bazı modelleri satışta bulamayabilirsiniz. O sebeple de ilgili markaların  yeni modellerine de göz atabilirsiniz.

 

Powerbank Nedir?

Taşınabilir Şarj Cihazı, Mobil Şarj Cihazı ya da Mobil Güç Kaynağı gibi isimlerle pazarda kendisine yer bulan Power bank temelde size prizden bağımsız şarj imkânı sunan bir sistemdir.

Alacağınız bir Powerbank ürünü ile yolculuk esnasında, otobüste, otomobilde, dağ başında, piknikte, gezide veya direkt olarak elektriğe ulaşamadığınız anda cihazınızı Şarj Etmeniz mümkün olmaktadır.

Aslında bir dönemlerin Şarjlı Kılıfları ile aynı mantıkla çalışmakta ancak bu sistem ile Tüm Akıllı Telefonlara Uyum Sağlamaktadır.

 

Optimus Prime Powerbank

 

Powerbank Kapasitesi Neyi İfade Eder?

Kutu üzerinde yer alan rakamların karşılığı nedir diye aklınıza bir soru gelir gibi. Bu aslında o batarya ile Kaç mAh’lik bir güç üretilebileceğini gösterir.

Misal 5.000 mAh’lik bir batarya ile rakamsal olarak bakıldığında 2.500 mAh’lik bir bataryayı 2 kez doldurmanız mümkündür. Tabi pratiğe geçince bu rakamlarda bazı değişmeler olur. Onunla alakalı alt kısımda ayrıca bir bilgi veriyor olacağız.

Ama temelde Powerbank Kapasitesi büyüdükçe sizin Telefon veya Tabletinizi daha fazla şarj etmenizin önü açılır.

 

Powerbank Modellerinin Gerçek Kapasitesini Nasıl Hesaplanır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi cihazların üzerinden bulunan mAh cinsinden değerler direkt olarak cihazın reel kullanım değerleri olmamaktadır. Bazı Dönüşümler ve Kayıplar sonrasında bu değerlerde değişmeler olmaktadır.

Bu sebeple de bazı hesaplamalar yaparak cihazın Gerçek Şarj Değeri ne kadardır sorusuna cevap bulabiliriz.

 

Belirtilen Gerçek Kapasite: Cihazın mAh cinsinden değerdir. 10.000 mAh, 16.000 mAh veya 5.000 mAh gibi. Biz Asus ZenPower modelini baz alarak 10050 mAH olarak ele alacağız bu değeri.

Powerbank Verimliliği: Powerbankın cihazı şarj ettiği süreçte yaşanan Isınma, Direnç ve Kablo bazlı kayıpların tamamı Powerbank Verimliliğine etki etmektedir. Bu etken maddelerin net bir ölçümü ne yazık ki yoktur. Bu sebeple de genellikle bu süreçlerde biz %80 verimli olarak ele alırız cihazları.

Bu kaybı en aza indirmek için Kaliteli Malzemeden yapılmış ürünleri almanız ve bilinmeyen çin malı ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Telefonun Batarya Verimliliği: Cihazı şarj esnasında kullanmanız durumunda ortaya birde Batarya Verimliliği çıkmaktadır. O esnada açık olan uygulamalar ve cihazın bataryadan çektiği anlık güç de sizin şarj sürenize ve adedinize etki edecektir.

Bu oranı da cihazı o an kullandığınızı ve çok ekstra bir batarya gücü harcamadığınızı düşünerek %80 olarak ele alabiliriz.

Telefonun Batarya Kapasitesi: Bu veri de telefondan telefona değişmektedir ve üretici firmalar bu bilgiyi size Teknik Özellikler kısmında vermektedir.

Günümüzde birçok cihaz 3.000 mAh’lik batarya değerlerine sahip olsa da 4.000 mAh – 5.000 mAh gibi yüksek değerlere ve 1.500 mAh – 2.000 mAh gibi düşük değerlere sahip cihazlarda mevcuttur.

Misal Lenovo P2 modeli 5.100 mAh lik bir bataryaya sahipken Apple iPhone 6 modelinde 1.810 mAh’lik bir batarya kullanılmıştır.

 

Powerbank Şarj Sayısı Hesaplama Formulü

Belirtilen Gerçek Kapasite x Powerbank verimliliği x Telefonun Batarya verimliliği ) / Telefon Batarya Kapasitesi 

 

Bu hesaplama ile bir örnek yapacak olursak Asus ZenPower serisi bir Powerbank ile Apple iPhone 6 modelini kaç kez şarj ederiz bir bakalım.

(10050 mAH x 0.8 x 0.8 ) / 1.810 mAh = 3.55

Ortalama olarak cihazımızı 3 kez tam 1 kez de %55 oranında şarj edebiliriz.

Normal şartlarda 10.050 üzerinden bir hesaplama yapacak olsaydık 10.050 / 1,810 = 5.55 buluyor olacaktık.

 

Eğer bu şekilde bir hesaplama size zor geliyorsa Powerbank almadan önce Akıllı Telefonunuzun Batarya Değerini öğrenip kaç kez doldurmak istiyorsanız o değerin 1.5 Katı bir powerbank almanızı öneririz.

Yani 3.000 mAh’lik bir bataryaya sahip telefonu 2 kez şarj etmek istiyorsanız (3.000 mAh + 3.000 mAh) x 1.5 = 9.000 mAh’lik bir taşınabilir şarj cihazı almanız doğru bir tercih olacaktır.

 

 

Sony CP-V5A Taşınabilir Şarj Aleti - PowerBank İncelemesi

 

Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Genelde Powerbank ürünlerinin yanında Şarj Cihazı gelmez. Ancak girişleri Micro USB 2.0 olduğundan dolayı şarj sorunu da ortaya çıkmaz.

Eğer evinizde kullandığınız Micro USB 2.0 Şarj Cihazı varsa bu cihaz ile Powerbank ürününüzü şarj edebilirsiniz. Yoksa bu durumda bir şarj aleti almanız gerekecek.

Bu arada Micro USB 2.0 Şarj Aleti dediğimiz Samsung, HTC, Asus, LG, Sony, Huawei, Vestel, General Mobile gibi birçok cihaz tarafından kullanılan şarj sistemidir.

 

Xiaomi PowerBank 10400 mAh

Aldığım Powerbank Her Cihazda Çalışır mı?

5 volt girişe sahip olan ve yüksek akım istemeyen tüm cihazlarda kullanabilirsiniz.

Genelde USB Çıkışlı olması sebebiyle kendi ara kablosu üzerinden Android, İOS ve Windows Mobil İşletim Sistemine sahip Akıllı Telefon ve Tablet PC modellerinde, MP3 – MP4 Player ürünlerinde, 5V ile şarj olabilen Fotoğraf Makinalarında ve diğer taşınabilir ürünlerde kullanmanız mümkündür.

 

 

Çin Malı Powerbank Modellerine Güvenelim mi?

Aslında ne olduğu belli olmayan markaların ürünleri BEDAVA bile gelse almayın ve kullanmayın.

Çünkü bu tarz ürünler hem Patlama Riski taşıdığı için tehlikeli hem de Düzensiz Akım gönderdiği için cihazı yakabilecek bir yapıdadır.

Bu sebeple de biraz pahalı bile olsa Bilinen Markaların Ürünlerini satın alın. Zaten pazarda şuan fiyatlar oldukça aşağı inmiş durumda.

 

Razer Powerbank Ailesi

 

Powerbank mAh Değeri %100 Sonuç Verir mi?

Hayır.

Çünkü powerbanklar içinde genellikler 1.2 Volt çıkışa sahip Şarj Edilebilir Piller yer alır. 3 adet Şarklı Pil sayesinde 3.6 – 3.7 Voltluk bir çıkış elde edilebilmektedir.

Bu sebeple de 5 Volt ile şarj olan Akıllı Telefonları 3.6 – 3.7 Volt ile şarj etmenizden dolayı belirli bir kayıp meydana gelecektir. Bununla alakalı olarak üretici firmalar zaten Powerbank üzerinde küçük harflerle bir uyarı veriyorlar.

10.000 mAh’lik bir Taşınabilir Şarj Cihazı ile 2.500 mAh’lik bir bataryaya sahip cihazı mantıken 4 Kez Şarj Etmeniz mümkün gibi görünse de genelde bu 2.5 – 3 kez ile sınırlı kalmaktadır.

Bunun sebebi de hem Pillerdeki Kayıp hem de Dönüşüm Sürecindeki Düşüştür.

Bu sebeple de genelde Powerbank Serileri %70 – %90 arasında bir performans ile çalışırlar. Alırken buna dikkat etmenizde fayda var.

 

Powerbank

 

Boyutlar Neden Büyük?

Powerbank modellerinde mAh Değeri artış gösterdikçe Batarya Boyutu da yükselmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu cihazlar içlerinde şarjlı pil bulunduran cihazlardır. Batarya değerinin büyümesi için ürün boyutunun da artması gerekecektir.

 

Powerbank Cihazıma Zarar Verir mi?

Üzerinde Akım Koruma Devresi olan, Kısa Devre Koruması olan bir Powerbank cihazlarınıza zarar vermez.

Bu noktada da yine önerimiz Kaliteli Markaların ürünlerinden almanız olacaktır.

Çakma ürünler her zaman için Düzensiz Akım ve Kısa Devre sorunu yaşayabilirler.

Bu durumda da Patlamalar meydana gelebilir ya da direkt cihazınızı bozabilirler.

 

Sony Powerbank Ailesi

 

Alınabilir Powerbank – Taşınabilir Şarj Aletleri

Listede yer alan fiyatlar Güncel Fiyat Listesi değildir.  Siz bu yazıyı okurken fiyatlar değişmiş olabilir.

Listede yer alan Asus ZenPower serisine, GreenTech GT-PB23 serisine ve Xiaomi Powerbank 10.400 serisine biraz daha dikkatli bakabilirsiniz.

Şuan pazarda Fiyat Performans noktasında bu 3 seri en fazla satılanlar listesinde yer alıyor.

 

 

 

Powerbank – Taşınabilir Şarj Cihazı Satın Alma Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Usta ben gomax marka aldim 5600 mah . Telefonuda sifir aldim alali fazla olmadi bi zarari olurmu telefona gomax pek duymadigim bi marka

  Cevapla
  • Cihazın kalite durumunu bilemiyorum. O sebeple de net bir cevap vermek mümkün değil. Bİlinen markaları almak daha mantıklı olacaktır

   Cevapla
 2. Kardeşim ben golf Marka powerbank alayımı almayımmı alacaktım ama Çin malı iyi değildir filan dedin benim kafa gitti simdi

  Cevapla
  • Uzun vadede Kaliteli bir ürün alacaksanız almayın. Ama ucuz olsun diyorsanız alabilirsiniz. Ama ne kadar performans verir birşey diyemiyorum.

   Cevapla