PTT’nin Uluslararası Akıllı Pazaryeri Sitesi PTT Trade Açıldı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

PTT tarafından alıcı ve satıcılarına Uluslararası Ticaret imkânı sunan yeni Akıllı Pazar Yeri Sitesi PTT Trade açıldı.

Gerek ülkemizde gerekse de Global Pazarda ürün satışı yapmak isteyen kobileri hedefleyen PTT Trade sistemine sadece Türkiye’den değil Dünyadan birçok kobi dâhil olacak gibi görünüyor.

Türkçe dışında birçok dil seçeneğini de kullanıcılarına sunan PTT Trade üzerinden dilerseniz kendi ülkeniz içerisindeki bir satıcıdan dilerseniz da farklı bir ülkedeki satıcıdan ürün alımı yapabilmeniz mümkün.

 

Ptt Trade Tanıtıldı

 

PTT Trade Birçok Dil Desteğine Sahip

Ptttrade.com adresine giriş yapında sağ üstte Dil Seçiniz ekranı dikkatinizi çekecektir. İşte bu noktadan aşağıdaki dillerden herhangi birini seçerek siteyi o dil ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Şu aşamada PTT Trade tarafından destek sunulan diller şu şekilde;

 • İngilizce
 • Türkçe
 • Arapça
 • Çince
 • İspanyol
 • Fransızca
 • Almanca
 • Hebrew
 • Hintçe
 • İtalyan
 • Japonca
 • Farsça
 • Rusça

 

 

Ptttrade.com Neden Tercih Edilmelidir?

Site içerisinde verilen bilgilere göre gerek Tüketicilerin gerekse Satıcıların PTT Trade Sistemini neden tercih etmeleri gerektiği aşağıdaki şekilde açıklanmış.

 

Gelişmiş Ürün TanıtımıVideo, resim ve sesle zenginleştirilmiş ürün tanıtımları yapılır.
Bölgesel Hizmet SunucularıHedef pazarlara konumlandırılmış bulut teknolojisiyle ptttrade.com’a daha hızlı ve daha kolay erişim sağlanır.
Bölgesel Dil KullanımıÇoklu dil desteği ile hazırlanmış içerikler kullanılır.
Akıllı Arama Motoru OptimizasyonuDünya çapında, ürünlerin kolayca bulunarak yeni müşteriler kazanılmasına yardımcı olur.
Tercüme Destekli Chat, Telefon ve Video KonferansTümleşik iletişim araçları kullanılarak sağlıklı iletişimin oluşması sağlanır.
Akıllı Site İçi AramaYapay zeka ile geliştirilmiş arama motoru ile ürün içeriklerine doğru ve hızlı ulaşım sağlanır.
Gelişmiş FiltrelemeTüm ürünler, binlerce kategoride, yüzbinlerce parametreyle tanımlanmıştır. Her sektöre ve ürün özelliğine göre, tüm ürünler kolayca filtrelenerek bulunabilir.
Akıllı Yazışma ŞablonlarıDaha önceden hedef pazar dilinde hazırlanmış yazışma metinleri kullanılarak, e-posta ve faks yolu ile kurumsal ve anlaşılır bir iletişim kurulur.
Akıllı Fırsat BildirimleriE-Pazar yerinden gelen tüm talepler yapay zeka sistemimizle ayrıştırılarak faks, sms, e-posta yoluyla doğru kişilere iletilir. Böylece, fırsatlar zamanında değerlendirilerek hızlı teklif verilmesi sağlanır.
Dış Ticaret HizmetiMevcut veritabanındaki müşterilere ulaşılması, uluslararası alım ve satın ilanları oluşturulması, teklif verme/cevaplama opsiyonları ve birçok hizmetin verilmesini sağlar.
Dış Ticaret EğitimleriPTT TRADE dış ticaretin temel konuları hakkında bilgilendirme videoları ile ihracatçılarımızın eksik bilgilerini tamamlar. Ayrıca sektörlere uluslararası pazar ile ilgili rapor desteği verilir.
Akıllı ReklamAkıllı reklam alt yapısıyla kişiye özel ve doğru reklamlar gösterilir.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan

 

Sitenin Duyurusu Bakan Tarafından Yapıldı

PTT Trade isimli Akıllı Pazar Yeri Projesinin tanıtımı için İzmir Ticaret Odasında düzenlenen basın toplantısında sitenin duyurusunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yaptı.

PTT Trade sitesinin basın duyurusuna katılan Bakan Turhan “Bu platform öncelikle ülkemizde üretilen ürün ve hizmetlerin tüm dünyaya pazarlanması ve satışını çok daha etkin hale getirecektir. Elbette oluşturacağı yeni pazarlarla ülkemizin bu alandaki en kapsamlı ve en geniş platformu olmayı hedefliyoruz.” Dedi.

Turhan, Türkiye’nin 2023 yılı e-ticaret hedefinin 350 milyar lira olduğunu anlatarak, “ptttrade.com”un bu hedefin gerçekleştirilmesine önemli katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle uluslararası ticaret konusunda önemli bir yerde olduğunu ifade eden Turhan, şöyle devam etti:

“Coğrafi avantajlarını İstanbul Havalimanı, Avrasya Tüneli, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi dev ulaşım ve altyapı yatırımlarıyla destekleyen Türkiye, lojistiğin de çok önemli bir unsur olduğu e-ticaret ekosisteminde bölgesel ve küresel bir aktör niteliğindedir. Ülkemiz coğrafi konumu, yetişmiş insan kaynağı, yenlikçi ulaşım ve altyapı çözümlerinin yanı sıra dijital çağın gerektirdiği uygulamalarla e-ticaret sektöründe bölgesinde öncü rol oynamaya adaydır. Günümüzde lojistik, depolama, tedarik, teslimat gibi ana bileşenlerin de dijital çözümlerin etkin şekilde kullanıldığı e-ticarette Türkiye’nin attığı en güncel adımlardan biri, PTT Trade akıllı pazar yeri olacaktır.”

 

PTT Trade Akıllı Pazar Yeri

 

Henüz Tam Anlamıyla Hazır Değil

İzmir’de yapılan basın açıklamasından sonra siteye giriş yaptığımızda ise henüz tam olarak aktif bir sitenin bizi karşıladığını söylemek ne yazık ki zor.

Site açılmış ancak sitedeki birçok link boşa gitmekte. Soru cevap kısımları henüz hazırlanmamış, nasıl ürün satılacağı ya da alınacağı konusu da muallakta. Muhtemelen birkaç gün içerisinde eksik kalan diğer bölümlerde tamamlanacaktır.

Ancak özellikle Yurtdışına Satış süreçlerinde Kobilere nasıl bir destek verileceği sorusuna net bir yanıt verilmesi gerekiyor. Çünkü bilindiği gibi ülkemizden yurtdışına satış yapılmak istenildiğinde KOBİ ve Satıcıların karşısına çıkan en büyük sorun Pahalı Kargolama Ücretleri oluyor.

Birçok firma bu sebeple ürünlerini Rekabetçi Fiyatlara satamadıkları için sadece Yurtiçi Pazarında satmak, Yurtdışı Pazarından ise uzak durmak zorunda kalıyor.

PTT Trade Akıllı Pazaryeri Sistemi ise PTT Kargonun gücünü de arkasına alarak bu sorunun bir nebze de etkisini azaltırsa sisteme olan ilgi de artış gösterecektir diye düşünüyoruz.

PTT’nin Uluslararası Akıllı Pazaryeri Sitesi PTT Trade Açıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir